rak piersi

Bliska osoba choruje na raka piersi. Jak jej pomóc?

Przede wszystkim pozwól się jej wypłakać, wysłuchaj, pomóż znaleźć najlepszego lekarza, zaproponuj wyręczenie w codziennych obowiązkach.

Nie bój się także rozmowy, bo dzięki niej chorej kobiecie łatwiej będzie zmierzyć się z tłumionymi emocjami i spojrzeć na chorobę z boku. Ty natomiast zyskasz okazję, aby dowiedzieć się, czego bliska osoba od Ciebie oczekuje, a czego sobie nie życzy.

Co możesz zrobić dla chorującej na raka piersi?

1. Rozmawiaj, słuchaj w milczeniu, bądź blisko, bo przez swoją obecność możesz pomóc budować chorej wiarę w wyzdrowienie i poprawić samopoczucie.
2. Jeśli usłyszysz – niczego mi nie trzeba, pomyśl, jakie Ty chciałbyś dostać wsparcie w podobnej sytuacji. Na pewno pomoże wyręczenie w codziennych obowiązkach, zaproszenie na kolację, zrobienie jakiejś drobnej przyjemności.
3. Zaproponuj wspólne ułożenie diety, bo w chorobie ważne jest, żeby jak najlepiej się odżywiać.
4. Pomóż zdobyć jak najwięcej informacji o metodach leczenia, tak, żeby w rozmowie z lekarzem mogła zadać konkretne pytania.
5. Dopilnuj, by chora trafiła do miejsca, w którym pracują dobrzy specjaliści i diagności, gdzie będzie mogła znaleźć nie tylko wsparcie onkologów, ale też psychologów czy genetyków.
6. Zaproponuj terapię u psychologa lub psychoterapeuty, jeśli widzisz, że chora cierpi na bezsenność, że emocje wymykają jej się spod kontroli, że często płacze i kreśli tylko czarne scenariusze.

Dowiedz się więcej o leczeniu raka piersi w lipcowej Modzie na Zdrowie, NOWY CYKL: Anielskie Konsylium: „Rak piersi, co warto wiedzieć o jego leczeniu”, autor: dr n. med. Piotr Kędzierawski, Anioł Medycyny 2016.

Udostępnij

Autor Porady

Piotr Kędzierawski
Piotr Kędzierawski
Dr n. med.

Laureat nagrody Anioły Medycyny 2016. Pracuje w Centrum Onkologii w Kielcach, gdzie jest cenionym przez współpracowników i pacjentów specjalistą. Jako lekarz-onkolog, w swojej pracy – jak sam mówi - zawsze stara się walczyć o maksimum.

Inne porady

Nikt jeszcze nie dodał komentarza

Zostaw komentarz