Profilaktyka czy obsesja

Granica między profilaktyką a obsesją – przekraczasz ją?

Na naszej stronie bardzo często zachęcamy Was do profilaktyki. Wskazujemy, jakie objawy powinny niepokoić i podkreślamy, kiedy niezwłocznie trzeba udać się do lekarza. Profilaktyka i zachęcanie do niej ma sens i same korzyści. Ale co w sytuacji, gdy dbanie o zdrowie przeradza się w chorobę? Profilaktyka czy obsesja? Który termin Cię dotyczy? Oto porada:

 

Profilaktyka czy obsesja – gdzie jest granica?

 

  • Czytasz publikacje poświęcone profilaktyce i zdrowiu? To dobrze! Jednak nie lektura medyczny newsów nie stanie się Twoim hobby. Po pracy warto poczytać inną literaturę lub po prostu wyjść na spacer.
  • Analizuj statystyki z głową. To, że ileś procent osób zachorowało na daną chorobę, nie znaczy, że musisz znaleźć się w tym gronie.
  • Czujesz, że nie radzisz sobie z lękiem przed chorobą? Odwiedź psychologa lub psychiatrę! Może taka postawa wynika z depresji, fobii lub innych zaburzeń?

 

Profilaktyka czy obsesja? Zdrowy człowiek doskonale zdaje sobie sprawę z tego,  że ludzie umierają z powodu różnych schorzeń i że istnieje możliwość, iż któreś z nich dotknie i jego. Jednak ta świadomość nie paraliżuje mu życia i nie blokuje w codziennych działaniach, a bólu czy wysypki nie traktuje jako zwiastuna rychłej śmierci. Z Tobą jest inaczej? Odpowiedz szczerze na to pytanie.

Udostępnij

Autor Porady

Inga Kazana
Inga Kazana

Inne porady

Nikt jeszcze nie dodał komentarza

Zostaw komentarz