Nie umiesz mówić „nie”? Podpowiadamy, jak być asertywnym

Ile godzin w ciągu doby poświęcasz na to, co naprawdę lubisz? Pewnie niewiele… Postaraj się oddzielić to, co konieczne od tego, co zbędne. Naucz się mówić „nie” i odzyskaj energię oraz czas! Jak to zrobić? Oto nasza porada:

 

MYŚLISZ „NIE”? MÓW „NIE”!

  • Nie lubimy słyszeć odmowy. Czujemy się wtedy nieprzyjemnie. Choć myślimy „nie”, mówimy „tak”, ponieważ nie chcemy narazić się szefowi, wypaść z grupy czy zaogniać konfliktu. Pamiętaj! Odmowa to nic złego – reakcja ludzi zależy od tego, w jakiej formie im odmówimy.
  • Grzeczna forma obowiązkowa – zacznij od zwrotów typu „z przyjemnością bym to zrobiła, ale…” lub „ogromnie chciałabym ci pomóc, ale…”. Szanuj cudze uczucia i oczekiwania. Spokojnie tłumacz, dlaczego nie możesz czegoś zrobić. Podpowiedz, gdzie szukać pomocy.

 

Więcej informacji o magii odpuszczania znajdziesz w sierpniowym numerze Mody na zdrowie. Pytaj w najbliższej aptece!

Udostępnij

Autor Porady

Katarzyna Szczerbowska
Katarzyna Szczerbowska

Dziennikarka zajmująca się głównie tematami społecznymi i zdrowotnymi. Pracuje przy akcji społecznej Żyjmy z głową poświęconej dbaniu o zdrowie psychiczne, zainicjowanej przez Fundację Anioły Farmacji i Anioły Medycyny oraz miesięcznik "Moda na Zdrowie".

Inne porady

Nikt jeszcze nie dodał komentarza

Zostaw komentarz