Jak ułożyć ofiarę wypadku

Jesteś świadkiem wypadku? Sprawdź, jak możesz pomóc ofierze!

Jesteś świadkiem wypadku? Możesz pomóc ofierze, zanim na miejscu zdarzenia znajdą się służby ratunkowe. Oto porada:

 

Jak ułożyć ofiarę wypadku?

 

  • NA BOKU (tzw. pozycja boczna ustalona) – chorego przewróć delikatnie na prawy bok, lewą nogę zegnij w kolanie i przełóż ją nad prawą. Prawą rękę zegnij w łokciu i odchyl do tyłu, w dół (lub do przodu). Lewą, również zgiętą w łokciu, odchyl do góry lub podłóż pod twarz leżącego, naciągnij szyję i odegnij głowę. Tę pozycję stosuj u osoby nieprzytomnej, która oddycha samodzielnie i ma prawidłową czynność serca.
  • W POZYCJI PÓŁSIEDZĄCEJ – przy ciężkiej duszności: astmie lub zranieniu klatki piersiowej.
  • W POZYCJI PRZECIWWSTRZĄSOWEJ – chorego połóż na plecach z nogami uniesionymi na wysokość 30–40 cm (nie więcej!); ułożenie zalecane przy podejrzeniach rozwijania się wstrząsu, czyli w przypadkach spadku ciśnienia tętniczego krwi, przy oparzeniach, silnych krwawieniach, reakcjach alergicznych. Nie stosuj go przy złamaniach miednicy, uszkodzeniach czaszki, klatki piersiowej i brzucha.
  • Z TUŁOWIEM UNIESIONYM na wysokość ok. 30–40 stopni w górę (można podłożyć pod plecy koce lub poduszki); ułożenie stosowane przy niewielkiej duszności i urazach czaszki, bez utraty przytomności.
  • I NA WZNAK – cienką poduszkę pod głową stosuj podczas sztucznego oddychania lub masażu serca oraz wtedy, gdy nie ma konieczności wprowadzenia któregoś z powyższych ułożeń specjalnych.
  • II NA WZNAK Z WAŁKIEM POD KOLANAMI lub z lekko uniesionym tułowiem stosuj w przypadku ran jamy brzusznej i bólów brzucha.

 

Więcej informacji dotyczących wakacyjnej (i nie tylko) pierwszej pomocy znajdziesz w najnowszym numerze „Mody na Zdrowie” – www.modanazdrowie.pl. Kolejne porady na ten temat już wkrótce na naszej stronie internetowej – zapraszamy!

Udostępnij

Autor Porady

Moda na Zdrowie
Moda na Zdrowie

"Moda na Zdrowie" to miesięcznik, który propaguje zdrowy styl życia. Jego redaktorzy od 2003 roku piszą o zdrowiu, dietetyce, urodzie, ekologii, kuchni oraz sporcie. Znajdziecie go co miesiąc w najlepszych aptekach.

Inne porady

Nikt jeszcze nie dodał komentarza

Zostaw komentarz