Kiedy należy przyjmować hormony

Kiedy należy przyjmować hormony? Oto porada!

Hormony to substancje wytwarzane w naszym organizmie przez wyspecjalizowane komórki tak zwanych gruczołów dokrewnych, a więc na przykład tarczycę, nadnercza, trzustkę czy jajniki.  Choć wytwarzane są w bardzo niewielkich ilościach, wpływają na całe nasze życie, w tym wzrastanie, dojrzewanie płciowe, możliwość posiadania dzieci, przebieg ciąży, poród, karmienie piersią i wiele innych istotnych aktywności. Kobietom towarzyszy ogromny lęk przed przyjmowaniem hormonów, które kojarzą się tylko z antykoncepcją. Czy słusznie? Oto porada!

 

Kiedy należy przyjmować hormony?

 

  • Podczas menopauzy. Indywidualnie dobrana hormonalna terapia menopauzy, w której wykorzystuje się niskie dawki estradiolu z ewentualnym dodatkiem progestogenu, potrafi w krótkim czasie przywrócić komfort codziennego życia i dobre samopoczucie.
  • By wywołać miesiączkę lub uregulować zbyt częste lub nazbyt rzadkie cykle miesiączkowe.
  • Aby ograniczyć utratę krwi przy nadmiernie obfitych krwawieniach, znoszeniu bolesności podbrzusza w okresie okołomiesiączkowym.
  • W celu zmniejszaniu objawów napięcia przedmiesiączkowego i leczeniu wielu chorób, na przykład zespołu policystycznych jajników.

Pamiętaj, że powyższa porada nie zastąpi konsultacji z ginekologiem. To jego opinii musisz zasięgnąć przed rozpoczęciem każdej terapii hormonalnej!

Udostępnij

Autor Porady

Moda na Zdrowie
Moda na Zdrowie

"Moda na Zdrowie" to miesięcznik, który propaguje zdrowy styl życia. Jego redaktorzy od 2003 roku piszą o zdrowiu, dietetyce, urodzie, ekologii, kuchni oraz sporcie. Znajdziecie go co miesiąc w najlepszych aptekach.

Inne porady

Nikt jeszcze nie dodał komentarza

Zostaw komentarz