Kiedy należy przyjmować hormony

Kiedy należy przyjmować hormony? Oto porada!

Hormony to substancje wytwarzane w naszym organizmie przez wyspecjalizowane komórki tak zwanych gruczołów dokrewnych, a więc na przykład tarczycę, nadnercza, trzustkę czy jajniki.  Choć wytwarzane są w bardzo niewielkich ilościach, wpływają na całe nasze życie, w tym wzrastanie, dojrzewanie płciowe, możliwość posiadania dzieci, przebieg ciąży, poród, karmienie piersią i wiele innych istotnych aktywności. Kobietom towarzyszy ogromny lęk przed przyjmowaniem hormonów, które kojarzą się tylko z antykoncepcją. Czy słusznie? Oto porada!

 

Kiedy należy przyjmować hormony?

 

  • Podczas menopauzy. Indywidualnie dobrana hormonalna terapia menopauzy, w której wykorzystuje się niskie dawki estradiolu z ewentualnym dodatkiem progestogenu, potrafi w krótkim czasie przywrócić komfort codziennego życia i dobre samopoczucie.
  • By wywołać miesiączkę lub uregulować zbyt częste lub nazbyt rzadkie cykle miesiączkowe.
  • Aby ograniczyć utratę krwi przy nadmiernie obfitych krwawieniach, znoszeniu bolesności podbrzusza w okresie okołomiesiączkowym.
  • W celu zmniejszaniu objawów napięcia przedmiesiączkowego i leczeniu wielu chorób, na przykład zespołu policystycznych jajników.

Pamiętaj, że powyższa porada nie zastąpi konsultacji z ginekologiem. To jego opinii musisz zasięgnąć przed rozpoczęciem każdej terapii hormonalnej!

Udostępnij

Autor Porady

Małgorzata Bińkowska
Małgorzata Bińkowska

Inne porady

Nikt jeszcze nie dodał komentarza

Zostaw komentarz