propolis

Kiedy warto stosować propolis? Podpowiadamy!

Propolis zwany też kitem pszczelim jest produktem zbieranym przez pszczoły robotnice z pączków kwiatowych i z kory drzew liściastych, iglastych, a także z lepkiej wydzieliny liści i łodyg niektórych roślin zielonych. Jest to lepka żywiczno-balsamiczna masa o gorzkim, piekącym smaku i charakterystycznym zapachu. Oto porada:

 

Kiedy warto stosować propolis?

 

  • Chętnie jest stosowany w chorobach chirurgicznych, np. w odbudowie zmiażdżonych palców, dłoni, w zapaleniu kości, po amputacjach i w leczeniu powikłanych ran pooperacyjnych, ropni, czyraków, ran po oparzeniu.
  • Warto po niego sięgnąć zapobiegawczo, jak i leczniczo przy chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy, nadczynności tarczycy oraz w zesztywniającym zapaleniu stawów.
  • Bogaty skład biochemiczny propolisu powoduje, że działa on biobójczo na wiele bakterii patogennych, oddziałuje na wszystkie drobnoustroje chorobotwórcze dla człowieka.
  • Można go stosować przy oczyszczaniu zatok i kanałów nosowych, w nieżytach gardła i krtani, jak również przy zapaleniu dziąseł, zatok szczękowych, przy paradontozie i po ekstrakcji zębów.
  • Używany może być w terapii trądziku, grzybic, odmrożeń, do higieny jamy ustnej, w pielęgnacji skóry i włosów.

 

Należy dodać, że jest jedynym produktem pszczelim, który uzyskał rangę leku po dopuszczeniu go do lecznictwa przez Komisję Rejestracji Leków.

Udostępnij

Autor Porady

Moda na Zdrowie
Moda na Zdrowie

"Moda na Zdrowie" to miesięcznik, który propaguje zdrowy styl życia. Jego redaktorzy od 2003 roku piszą o zdrowiu, dietetyce, urodzie, ekologii, kuchni oraz sporcie. Znajdziecie go co miesiąc w najlepszych aptekach.

Inne porady

Nikt jeszcze nie dodał komentarza

Zostaw komentarz