Jakie są obowiązkowe badania dla kobiet

Kobiece badania, które musisz wykonać – oto lista!

Dla wielu kobiet wizyta u lekarza to ostateczność. Panie zapominają o profilaktyce i regularnym badaniu narządów rodnych oraz piersi. A badania to podstawa zdrowego trybu życia! Jakie badania każda kobieta, niezależnie od doświadczeń we współżyciu czy liczby ciąż, powinna zrobić? Oto porada:

Jakie są obowiązkowe badania dla kobiet

Jakie są obowiązkowe badania dla kobiet?

 

  • USG piersi pomaga odróżnić guzek łagodny (np. torbiel) od nowotworu, wykrywa zmiany o średnicy już 3 mm, czyli takie, które nie są wyczuwalne w czasie samobadania. Przebieg badania: lekarz przesuwa po piersiach głowicą urządzenia emitującego ultradźwięki. Obraz od razu ocenia na ekranie monitora. Jak często? Od 30. roku życia – raz w roku. Jeśli jednak któraś z kobiet w naszej rodzinie choruje (bądź chorowała) na raka piersi – co pół roku.
  • Mammografia umożliwia wykrycie zmian w tkance piersi, choć nie jest na tyle precyzyjna, by pozwalała odróżnić zmiany łagodne od złośliwych. Jeśli obraz budzi niepokój lekarza, zleci nam dodatkowo USG. Przebieg badania: w pozycji stojącej piersi są prześwietlane niewielką dawką promieni RTG. Kiedy się zgłaszać? Od 40. roku życia – co dwa lata. Po menopauzie raz do roku. I natychmiast jeśli w czasie samobadania wyczujemy guzek lub zauważymy wyciek z brodawki.
  • Cytologia to tanie i bezbolesne badanie, które wykrywa nieprawidłowe komórki nabłonka szyjki macicy mogące przerodzić się w nowotwór. Przebieg badania: wymaz pobiera się w czasie badania ginekologicznego, potem jest on wysyłany do analizy laboratoryjnej w celu oceny prawidłowości budowy komórek. Wynik przedstawia nam ginekolog. Jak często? Od momentu rozpoczęcia współżycia – co roku. Jeśli zauważymy obfite upławy lub nieprawidłowe krwawienia (np. po stosunku), cytologię należy zrobić natychmiast.
  • USG dopochwowe pozwala ocenić owulację (lub jej brak), wykryć nieprawidłowości w narządzie rodnym (macicy, jajnikach, jajowodach), m.in. guzki, przerosty endometrium, mięśniaki, a także zdiagnozować nowotwór jajnika, który – uwaga! – w początkowym stadium nie daje objawów. Przebieg badania: do pochwy wprowadza się sondę emitującą ultradźwięki. Obraz narządów rodnych jest widoczny na monitorze ultrasonografu. Jak często? Najlepiej raz w roku. Jeśli jednak krwawimy pomiędzy miesiączkami (lub zdarzają nam się krwawienia, mimo że jesteśmy po menopauzie), zdarzają się nam wzdęcia, biegunki, zaparcia, bóle brzucha lub w dolnym odcinku kręgosłupa – takie USG trzeba zrobić jak najszybciej.

 

To lista obowiązkowa! Nie robiłaś jeszcze żadnego z tych badań? Zarejestruj się do lekarza już dziś!

Udostępnij

Autor Porady

Piotr Gryglas
Piotr Gryglas

Inne porady

Nikt jeszcze nie dodał komentarza

Zostaw komentarz