Jakie są obowiązkowe badania dla kobiet

Kobiece badania, które musisz wykonać – oto lista!

Dla wielu kobiet wizyta u lekarza to ostateczność. Panie zapominają o profilaktyce i regularnym badaniu narządów rodnych oraz piersi. A badania to podstawa zdrowego trybu życia! Jakie badania każda kobieta, niezależnie od doświadczeń we współżyciu czy liczby ciąż, powinna zrobić? Oto porada:

Jakie są obowiązkowe badania dla kobiet

Jakie są obowiązkowe badania dla kobiet?

 

  • USG piersi pomaga odróżnić guzek łagodny (np. torbiel) od nowotworu, wykrywa zmiany o średnicy już 3 mm, czyli takie, które nie są wyczuwalne w czasie samobadania. Przebieg badania: lekarz przesuwa po piersiach głowicą urządzenia emitującego ultradźwięki. Obraz od razu ocenia na ekranie monitora. Jak często? Od 30. roku życia – raz w roku. Jeśli jednak któraś z kobiet w naszej rodzinie choruje (bądź chorowała) na raka piersi – co pół roku.
  • Mammografia umożliwia wykrycie zmian w tkance piersi, choć nie jest na tyle precyzyjna, by pozwalała odróżnić zmiany łagodne od złośliwych. Jeśli obraz budzi niepokój lekarza, zleci nam dodatkowo USG. Przebieg badania: w pozycji stojącej piersi są prześwietlane niewielką dawką promieni RTG. Kiedy się zgłaszać? Od 40. roku życia – co dwa lata. Po menopauzie raz do roku. I natychmiast jeśli w czasie samobadania wyczujemy guzek lub zauważymy wyciek z brodawki.
  • Cytologia to tanie i bezbolesne badanie, które wykrywa nieprawidłowe komórki nabłonka szyjki macicy mogące przerodzić się w nowotwór. Przebieg badania: wymaz pobiera się w czasie badania ginekologicznego, potem jest on wysyłany do analizy laboratoryjnej w celu oceny prawidłowości budowy komórek. Wynik przedstawia nam ginekolog. Jak często? Od momentu rozpoczęcia współżycia – co roku. Jeśli zauważymy obfite upławy lub nieprawidłowe krwawienia (np. po stosunku), cytologię należy zrobić natychmiast.
  • USG dopochwowe pozwala ocenić owulację (lub jej brak), wykryć nieprawidłowości w narządzie rodnym (macicy, jajnikach, jajowodach), m.in. guzki, przerosty endometrium, mięśniaki, a także zdiagnozować nowotwór jajnika, który – uwaga! – w początkowym stadium nie daje objawów. Przebieg badania: do pochwy wprowadza się sondę emitującą ultradźwięki. Obraz narządów rodnych jest widoczny na monitorze ultrasonografu. Jak często? Najlepiej raz w roku. Jeśli jednak krwawimy pomiędzy miesiączkami (lub zdarzają nam się krwawienia, mimo że jesteśmy po menopauzie), zdarzają się nam wzdęcia, biegunki, zaparcia, bóle brzucha lub w dolnym odcinku kręgosłupa – takie USG trzeba zrobić jak najszybciej.

 

To lista obowiązkowa! Nie robiłaś jeszcze żadnego z tych badań? Zarejestruj się do lekarza już dziś!

Udostępnij

Autor Porady

Moda na Zdrowie
Moda na Zdrowie

"Moda na Zdrowie" to miesięcznik, który propaguje zdrowy styl życia. Jego redaktorzy od 2003 roku piszą o zdrowiu, dietetyce, urodzie, ekologii, kuchni oraz sporcie. Znajdziecie go co miesiąc w najlepszych aptekach.

Inne porady

Nikt jeszcze nie dodał komentarza

Zostaw komentarz