Jak odróżnić lek od suplementu

Lek czy suplement? Radzimy, jak je odróżnić!

Etykiety niektórych suplementów są zaprojektowane w taki sposób, że łudząco przypominają leki sprzedawane na receptę. Mamy wtedy wrażenie, że kupujemy preparat, który leczy lub zapobiega chorobie, gdy tymczasem mamy do czynienia z produktem, który – wedle ustawy – „ma uzupełniać normalną dietę, jest skoncentrowanym źródłem witamin, składników mineralnych i innych substancji wykazujących efekt odżywczy lub inny fizjologiczny” i generalnie jest przeznaczony dla osób zdrowych. Tak więc suplementy diety, nawet z takimi samymi składnikami jak leki, nie mogą działać leczniczo. Aby uniknąć rozczarowania po zakupie i stosowaniu suplementu, na początek warto przestrzegać przynajmniej trzech podstawowych zasad. Oto porada:

 

Jak odróżnić lek od suplementu?

 

  • Przed zakupem wybranego suplementu należy skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem. Warto również wykonać podstawowe badania, by upewnić się, jakich składników nam brakuje.
  • Zakupu suplementów dokonywać w aptece – mamy wtedy gwarancję, że pochodzi ze sprawdzonego źródła. Ważna jest też możliwość uzyskania doraźnej porady u farmaceuty.
  • Należy czytać skład na opakowaniach i w miarę możliwości szukać dodatkowych informacji, wiarygodnych badań dotyczących danego składnika, jego przyswajalności i sposobach dawkowania.

 

Więcej informacji dotyczących suplementów znajdziesz w marcowej „Modzie na Zdrowie”

Udostępnij

Autor Porady

Moda na Zdrowie
Moda na Zdrowie

"Moda na Zdrowie" to miesięcznik, który propaguje zdrowy styl życia. Jego redaktorzy od 2003 roku piszą o zdrowiu, dietetyce, urodzie, ekologii, kuchni oraz sporcie. Znajdziecie go co miesiąc w najlepszych aptekach.

Inne porady

Nikt jeszcze nie dodał komentarza

Zostaw komentarz