antybiotyk

Musisz brać antybiotyk? Podpowiadamy, o czym należy pamiętać!

Antybiotyki uratowały miliony ludzi i umożliwiły rozwój medycyny. Zwalczają infekcje bakteryjne, są stosowane po przeszczepach czy przy chemioterapii. Właśnie rozpoczynasz kurację? Oto porada:

O czym należy pamiętać przy kuracji antybiotykowej? 

 

  1. Nigdy nie bierz go na własną rękę! Konkretny antybiotyk zwalcza konkretną bakterię.
  2. Przy cięższych lub często nawracających infekcjach należy wykonać antybiogram. Pozwoli to lekarzowi na dobranie odpowiedniego medykamentu.
  3. Jeśli poczułaś się lepiej, i tak wybierz antybiotyk do końca. Dokończenie terapii gwarantuje zlikwidowanie wszystkich bakterii. Jeśli jednak przerwałaś terapię, pamiętaj, by nigdy, bez konsultacji z lekarzem, nie sięgać po pozostałe tabletki. To łatwe, ale mało skuteczne i groźne rozwiązanie.
  4. Antybiotyk należy przyjmować o stałych porach – nawet, jeśli oznacza to pobudkę w środku nocy. Zbyt długie przerwy między dawkami mogą skutkować osłabieniem siły działania leku.
  5. Antybiotyków nie powinno się dzielić nawet, jeśli miałoby to ułatwić ich przełknięcie.
  6. Antybiotyk zawsze popijaj wodą.
  7. Kurację antybiotykową warto połączyć z przyjmowaniem probiotyku.

 

Więcej o mocy antybiotyków przeczytasz w grudniowym numerze Mody na Zdrowie.

Udostępnij

Autor Porady

Moda na Zdrowie
Moda na Zdrowie

"Moda na Zdrowie" to miesięcznik, który propaguje zdrowy styl życia. Jego redaktorzy od 2003 roku piszą o zdrowiu, dietetyce, urodzie, ekologii, kuchni oraz sporcie. Znajdziecie go co miesiąc w najlepszych aptekach.

Inne porady

Nikt jeszcze nie dodał komentarza

Zostaw komentarz