jak samodzielnie badać piersi

Nie wiesz, jak samodzielnie badać piersi? Podpowiadamy!

Każdy z nas powinien zdawać sobie sprawę z tego, jak ważne jest regularne przeprowadzanie badań. Może to nie tylko w porę pozwolić wykryć nieprawidłowości, ale też ustrzec nas przed niebezpieczną chorobą. Kobiety powinny badać się regularnie, by być pewnym, że są zdrowe. Jak zatem samodzielnie przeprowadzić badanie piersi? Zapraszamy do lektury!

Jak samodzielnie badać piersi? Postaw na regularną kontrolę!

Aby czuć się bezpiecznie, należy regularnie kontrolować nasze piersi. Specjaliści zalecają regularne badania raz w miesiącu, pomiędzy szóstym a  dziewiątym dniem cyklu miesiączkowego. Należy się samobadać, kiedy skończymy dwadzieścia lat. Kobiety, które są w okresie przekwitania, powinny przeprowadzać badanie raz w miesiącu, za każdym razem tego samego dnia miesiąca. Trzeba pamiętać o tym, by robić to powoli i niezwykle dokładnie

Jak samodzielnie badać piersi? Co należy robić?

Samobadanie piersi nie jest trudne i składa się z dwóch etapów. W pierwszym należy dokładnie obejrzeć swoje piersi i sprawdzić, czy nie mamy niepokojących zmian. Najlepiej zrobić to przed lustrem, by mieć lepszy ogląd na piersi. Następnie należy przeprowadzić badanie dotykowe, zarówno leżąc jak i stojąc. Przeprowadzając badanie trzeba lekko, trzema palcami zataczać małe kółeczka wokół piersi. Ważne jest, by były to kuliste dokładne ruchy. Podczas kontroli w pozycji leżącej, kobieta powinna leżeć na płasko, bez poduszki. Pod lewy bark należy wsunąć zwinięty w rulon ręcznik. Powtarzamy następnie to samo, co w pozycji stojącej. Kulistymi ruchami dokładnie badamy każdy fragment piersi.

Jak samodzielnie badać piersi? Skontroluj również węzły chłonne!

Kiedy pozostajemy w pozycji leżącej, zbadajmy lewą ręką prawą pachę i odwrotnie. Dzięki temu sprawdzimy, czy węzły chłonne nie są powiększone i czy nie ma zgrubień. Systematyczne i dokładne samobadanie jest bardzo ważne w kontekście naszego zdrowia i profilaktyki. Możemy w porę wykryć niebezpieczną chorobę, która później będzie zdominuje nasze życie. Regularne badanie nie zajmuje zbyt dużo czasu, a zdecydowanie będzie miało pozytywne korzyści w naszym życiu.

 

Udostępnij

Autor Porady

admin
admin

Inne porady

Nikt jeszcze nie dodał komentarza

Zostaw komentarz