zmiany na paznokciach

Paznokieć o zdrowiu prawdę Ci powie – oto porada!

Zmiany na paznokciach, takie jak zmiana zabarwienia, kształtu, grubości czy faktury, mogą wskazywać na problemy zdrowotne albo wręcz są objawem chorób. Przeczytaj ten tekst, dokładnie przyjrzyj się paznokciom i w razie potrzeby skontaktuj się z lekarzem. Nie lekceważ tego, co mówi Twój organizm! Oto porada:

zmiany na paznokciach

O czym świadczą zmiany na paznokciach?

 

  • Paznokcie wypukłe i poszerzone, podobne w wyglądzie do szkiełka zegarka, mogą świadczyć o chorobach płuc, niewydolności krążenia i marskości wątroby.
  • Wyraźne wgłębienia przypominające kształtem łyżeczkę są wyrazem zaburzeń hormonalnych, występują w zakażeniach bakteryjnych organizmu, przy niedoborach żelaza i w anemii.
  • Paznokcie przypominające strukturą powierzchnię naparstka z licznymi, drobnymi zagłębieniami lub po prostu szorstkie towarzyszą łuszczycy czy atopowemu zapaleniu skóry.
  • Białe plamki na paznokciach świadczą o urazie mechanicznym i zazwyczaj zanikają po kilku miesiącach, ale już żółte, zgrubiałe i kruche powinny wzbudzać niepokój, bo mogą być objawem grzybicy.
  • Różnice w zabarwieniu paznokci od bladych po sine, a nawet czarne są wyraźnym symptomem, że coś niedobrego dzieje się z naszym organizmem.

 

Pamiętaj – żadnego z opisanych objawów nie wolno lekceważyć czy leczyć na własną rękę.

Udostępnij

Autor Porady

Moda na Zdrowie
Moda na Zdrowie

"Moda na Zdrowie" to miesięcznik, który propaguje zdrowy styl życia. Jego redaktorzy od 2003 roku piszą o zdrowiu, dietetyce, urodzie, ekologii, kuchni oraz sporcie. Znajdziecie go co miesiąc w najlepszych aptekach.

Inne porady

Nikt jeszcze nie dodał komentarza

Zostaw komentarz