zmiany na paznokciach

Paznokieć o zdrowiu prawdę Ci powie – oto porada!

Zmiany na paznokciach, takie jak zmiana zabarwienia, kształtu, grubości czy faktury, mogą wskazywać na problemy zdrowotne albo wręcz są objawem chorób. Przeczytaj ten tekst, dokładnie przyjrzyj się paznokciom i w razie potrzeby skontaktuj się z lekarzem. Nie lekceważ tego, co mówi Twój organizm! Oto porada:

zmiany na paznokciach

O czym świadczą zmiany na paznokciach?

 

  • Paznokcie wypukłe i poszerzone, podobne w wyglądzie do szkiełka zegarka, mogą świadczyć o chorobach płuc, niewydolności krążenia i marskości wątroby.
  • Wyraźne wgłębienia przypominające kształtem łyżeczkę są wyrazem zaburzeń hormonalnych, występują w zakażeniach bakteryjnych organizmu, przy niedoborach żelaza i w anemii.
  • Paznokcie przypominające strukturą powierzchnię naparstka z licznymi, drobnymi zagłębieniami lub po prostu szorstkie towarzyszą łuszczycy czy atopowemu zapaleniu skóry.
  • Białe plamki na paznokciach świadczą o urazie mechanicznym i zazwyczaj zanikają po kilku miesiącach, ale już żółte, zgrubiałe i kruche powinny wzbudzać niepokój, bo mogą być objawem grzybicy.
  • Różnice w zabarwieniu paznokci od bladych po sine, a nawet czarne są wyraźnym symptomem, że coś niedobrego dzieje się z naszym organizmem.

 

Pamiętaj – żadnego z opisanych objawów nie wolno lekceważyć czy leczyć na własną rękę.

Udostępnij

Autor Porady

Małgorzata Horoszkiewicz
Małgorzata Horoszkiewicz

Zafascynowana ziołami i ziołolecznictwem, często dzieli się z innymi wiedzą na temat tego, jak mądrze korzystać z mocy ziół i naturalnych kosmetyków. Doktor nauk farmaceutycznych i kosmetolog. Ceni wszechobecny dzisiaj trend powrotu do natury.

Inne porady

Nikt jeszcze nie dodał komentarza

Zostaw komentarz