Jak pielęgnować dojrzałą skórę wrażliwą

Pielęgnacja dojrzałej skóry wrażliwej? Oto porada!

Dojrzała skóra, szczególnie wrażliwa, wymaga wyjątkowej i regularnej pielęgnacji. Cera wrażliwa wymaga kremów o jak najprostszym składzie. Jak więc pogodzić chimeryczność skóry z pielęgnacją spowalniającą starzenie, która wymaga przecież zastosowania zaawansowanych rozwiązań kosmetologicznych? Oto porada:

 

Jak pielęgnować dojrzałą skórę wrażliwą?

 

  • Kremy przeciwzmarszczkowe dla skór wrażliwych muszą przede wszystkim odbudowywać barierę lipidową naskórka, a następnie wyhamować nadmierną grę naczyniową, uszczelnić i wzmocnić drobne naczynka, co zabezpieczy przed stanem zapalnym wywoływanym przez nadreaktywny układ nerwowy. Dopiero na koniec powinny dostarczyć skórze składniki silnie odmładzające.
  • Ponieważ panie o cerze wrażliwej często ograniczają działania pielęgnacyjne do absolutnego minimum (wszak wszystko podrażnia), powinny przede wszystkim pamiętać o ochronie skóry przed słońcem i wolnymi rodnikami. Powinny też starać się łączyć składniki, które mają podwójne funkcje, np. ochronne i działające na naczynka albo działające na naczynka i jednocześnie o składnikach odmładzających. Idealna w takiej pielęgnacji będzie witamina C – jeden z najskuteczniejszych antyutleniaczy o udowodnionym działaniu stymulującym odnowę włókien kolagenowych skóry.
  • Dobrymi składnikami dla skóry dojrzałej, a jednocześnie wrażliwej będą roślinne bioflawonoidy. Działają ochronnie (przeciw wolnym rodnikom) oraz uszczelniająco i wzmacniająco na naczynka krwionośne. Często mają także działanie przeciwzapalne, co ma znaczenie przy skórze naczyniowej i jednocześnie wrażliwej, bo ściany naczyń krwionośnych w takich przypadkach są nieszczelne i różne związki, np. histamina, wydostają się na zewnątrz, co jest powodem kaskady reakcji prozapalnych, objawiających się jako zaczerwienienie.
  • Nie można zapominać o dostosowaniu składników przeciwzmarszczkowych odpowiednich do wieku. Dla skór młodych poleca się substancje silnie nawilżające, np. kwas hialuronowy. Około 30. roku życia do pielęgnacji warto włączyć składniki działające na zmarszczki mimiczne, np. retinol. Ma on właściwości złuszczające, więc niweluje nie tylko załamania skóry, ale i niedoskonałości cery. Wbrew obiegowej opinii można go stosować przy cerze naczynkowej – pogrubia bowiem naskórek, przez co zmniejsza widoczność drobnych naczynek krwionośnych. Kobiety po 40. roku życia powinny sięgnąć po składniki napinające, a panie w okresie menopauzy – po ujędrniające i poprawiające owal twarzy, np. olej arganowy czy fitoestrogeny.

Więcej informacji na temat pielęgnacji skóry dojrzałej znajdziecie w najnowszym numerze „Mody na Zdrowie”.

Udostępnij

Autor Porady

Inga Kazana
Inga Kazana

Inne porady

Nikt jeszcze nie dodał komentarza

Zostaw komentarz