Co powinnaś wiedzieć o kawie

Podpowiadamy, co musisz wiedzieć o swoim ulubionym napoju!

Kobiety kochają kawę – z wzajemnością. To napój, bez którego nie wyobrażamy sobie poranka. Jesteś kawoholiczką? To porada dla Ciebie:

 

Co powinnaś wiedzieć o kawie?

 

  1. Herbata wcale nie jest zdrowsza od kawy! I jeden, i drugi napój zawierają kofeinę. Różnią się smakiem, a nie właściwościami prozdrowotnymi.
  2. Kofeina uzależnia. Z pewnością jest substancją pobudzającą, gdy nagle z niej zrezygnujesz, możesz odczuwać bóle głowy lub senność, ale te niezbyt uciążliwe dolegliwości miną po jednym lub dwóch dniach.
  3. Kawa pomaga w skupieniu uwagi i wydłuża czas koncentracji. Zaleca się spożycie kawy osobom, które odczuwają senność, na przykład kierowcom. Kofeina może poprawić pamięć i logiczne myślenie. Od dawna też wiadomo, że kofeina tak chętnie spożywana w krajach skandynawskich zmniejsza ryzyko depresji, nasilającej się u mieszkańców tej części Europy w okresie jesieni, prawdopodobnie może zmniejszać ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera, a u niektórych chorych zmniejsza nasilające się objawy astmatyczne.
  4. Ciężarne mogą pić kawę – oczywiście z umiarem! Wiele badań zaprzeczyło, jakoby kawa była szkodliwa dla kobiet w ciąży lub ich nienarodzonych dzieci, oczywiście pod warunkiem zachowania umiaru, czyli nie więcej niż 300 mg kofeiny dziennie, a to trzy, cztery filiżanki kawy.

 

Więcej faktów i mitów o kawie przeczytacie w nowym numerze „Mody na Zdrowie”.

Udostępnij

Autor Porady

Moda na Zdrowie
Moda na Zdrowie

"Moda na Zdrowie" to miesięcznik, który propaguje zdrowy styl życia. Jego redaktorzy od 2003 roku piszą o zdrowiu, dietetyce, urodzie, ekologii, kuchni oraz sporcie. Znajdziecie go co miesiąc w najlepszych aptekach.

Inne porady

Nikt jeszcze nie dodał komentarza

Zostaw komentarz