zdrowie

Podpowiadamy, jak dbać o zdrowie na co dzień!

Krótkie zrywy dietetyczne i treningowe mogą przynieść więcej szkód niż korzyści. O zdrowy styl życia należy dbać cały roku, nie tylko w styczniu z okazji noworocznych postanowień. Oto porada:

Jak dbać o zdrowie na co dzień?

 

  • Pamiętaj o regularnym jedzeniu pięciu posiłków dziennie. Unikaj podjadania między nimi. Zadbaj o to, by nasza dieta była uboższa w kalorie, a bogatsza w składniki odżywcze.
  • Zachowaj szczupłą sylwetkę. Duża nadwaga, a zwłaszcza otyłość, to pierwszy krok do pojawienia się chorób cywilizacyjnych, takich jak zespół metaboliczny, cukrzyca czy choroby krążenia oraz depresja.
  • Rzuć palenie. Pij alkohol w umiarkowanych ilościach, najlepiej czerwone wino, bo zawiera prozdrowotne składniki takie jak działający przeciwzapalnie i zwalczający wolne rodniki resweratrol.
  • Wysypiaj się. Przeciętny dorosły człowiek potrzebuje siedmiu godzin snu na dobę. Długotrwałe niedosypianie czy to z powodu nadmiaru zajęć, czy bezsenności prowadzi do depresji, drażliwości emocjonalnej, stępienia zdolności poznawczych – koncentracji uwagi, spostrzegawczości, pamięci, logicznego myślenia. Zwiększa też ryzyko wysokiego ciśnienia krwi, przybrania na wadze, cukrzycy, a także… bezsenności.
  • Bądź aktywna fizycznie. Umiarkowany regularny wysiłek fizyczny wpisany jest w potrzeby człowieka od tysięcy lat. Dzięki aktywności łatwiej jest zachować szczupłą sylwetkę, dobry nastrój (ruch zalecany jest osobom cierpiącym na depresję jako naturalny lek) i lepszą odporność organizmu.
  • Pamiętaj o regularnych wizytach kontrolnych u lekarza pierwszego kontaktu, stomatologa i ginekologa.
  • Szczep się regularnie przeciwko grypie i nie nadużywaj antybiotyków. Stosuj je tylko wtedy, gdy istnieją ku temu wskazania medyczne.
  • Podtrzymuj kontakty towarzyskie, nie tylko z bliską rodziną. Włącz się w życie lokalnej wspólnoty.

Niech dbanie o zdrowie stanie się codziennością, a nie porzucanym w połowie stycznia postanowieniem!

Udostępnij

Autor Porady

Moda na Zdrowie
Moda na Zdrowie

"Moda na Zdrowie" to miesięcznik, który propaguje zdrowy styl życia. Jego redaktorzy od 2003 roku piszą o zdrowiu, dietetyce, urodzie, ekologii, kuchni oraz sporcie. Znajdziecie go co miesiąc w najlepszych aptekach.

Inne porady

Nikt jeszcze nie dodał komentarza

Zostaw komentarz