Polipragmazja

Polipragmazja – dlaczego nie wolno do niej dopuścić?

Polipragmazja to sytuacja, w której przyjmujemy kilka preparatów jednocześnie. Narażamy się tym samym na ryzyko ich wzajemnego oddziaływania. Oto porada:

 

Polipragmazja – jak do niej nie dopuścić?

 

  • Jeśli decydujemy się na suplementację, musimy pamiętać, że wszystkie składniki odżywcze wchodzą ze sobą w interakcje, powodując pogorszenie lub poprawę swojego wchłaniania.
  • Witamina B6 nie będzie wykorzystywana przez organizm przy niedoborze cynku.
  • Chcąc zobaczyć korzyści z suplementacji witaminy E, musimy ją zażywać z mieszaniną innych tokoferoli.
  • Z kolei przeciwstawne działanie mają żelazo i cynk, czyli suplementując preparat z żelazem, nie ma sensu przyjmować preparatu zawierającego dodatkową porcję cynku.
  • Rozpuszczalne frakcje błonnika zmniejszają wchłanianie w jelitach substancji odżywczych, takich jak tłuszcze i węglowodany. Tym samym zmniejszają przy okazji absorpcję zawartych w pokarmach witamin i substancji mineralnych.
  • Jeśli przyjmujemy dawkę błonnika lub stosujemy dietę wysokobłonnikową, należy pamiętać, że zmniejsza się wchłanianie preparatów antykoncepcyjnych i leków zmniejszających stężenie cholesterolu.

 

Zastanawiasz się, jak DOBRZE dobrać suplement? Sięgnij po nową „Modę na Zdrowie”. O magazyn pytaj w ulubionej aptece!

Udostępnij

Autor Porady

Moda na Zdrowie
Moda na Zdrowie

"Moda na Zdrowie" to miesięcznik, który propaguje zdrowy styl życia. Jego redaktorzy od 2003 roku piszą o zdrowiu, dietetyce, urodzie, ekologii, kuchni oraz sporcie. Znajdziecie go co miesiąc w najlepszych aptekach.

Inne porady

Nikt jeszcze nie dodał komentarza

Zostaw komentarz