jak zachować się w czasie burzy

Porady – jak zachowywać się w czasie burzy?

Burze występują najczęściej na wiosnę i w okresie letnim. Wielu ludzi boi się tego zjawiska niemniej niż pająków, myszy czy zamkniętych pomieszczeń. Burza wywołuje w nich ogromny lęk przed opuszczeniem budynku i potrafi wywołać panikę. Burza, przez wielu, na przykład łowców burz, uznawana za piękne zjawisko atmosferyczne, jest także bardzo niebezpieczna, zwłaszcza w lecie. Jak uchronić się przed silną nawałnicą i uderzeniem pioruna? Poznaj nasze porady!

Porady – jak uchronić się przed burzą?

Pamiętaj, by schować się w bezpiecznym miejscu. Nie idź jednak w ślady bohaterów filmowych – most czy drzewo na pewno nie udzielą ci schronienia przed burzą. Gdy rozpocznie się burza, postaraj się unikać otwartych przestrzeni. Najlepiej przeczekać ją w samochodzie lub budynku.

Porady – co zrobić, gdy burza złapie cię na otwartej przestrzeni?

Burza na otwartej przestrzeni przeraża wielu. Co zrobić, gdy znajdziesz się w takiej sytuacji? Przykucnij i trzymaj stopy jak najbliżej ciała. Takie ułożenie uchroni przez uderzeniem pioruna.

Porady – co zrobić, gdy burza zastanie cię w domu?

Osoby bojące się burzy w domu lub innej zamkniętej przestrzeni tylko pozornie czują się bezpiecznie. Pamiętaj – jeśli budynek ma piorunochron nie musisz się niczego obawiać! Jeśli przewidywana jest nawałnica lub po prostu burza, warto się jednak dodatkowo zabezpieczyć. Co trzeba zrobić? Zamknij wszystkie okna. Uniemożliwi to piorunowi kulistemu przedostanę się do mieszkania. Wyłącz urządzenia elektryczne. Nie wystarczy tylko z przycisku – należy wyciągnąć wtyczkę z kontaktu! Nie korzystaj również z telefonu – ani komórkowego, ani stacjonarnego. Piorun może uderzyć w linię energetyczną lub telekomunikacyjną i przemieszczać się nią aż do odbiorników! Na czas burzy warto więc się odciąć od instalacji elektrycznej. Pamiętaj, by podczas burzy nie dotykać metalowych przedmiotów. Kontakt z tymi urządzeniami może zwiększyć ryzyko porażenia piorunem.
Uwaga!!! Jeśli musisz wyjść z domu, a prognozowane są burze, koniecznie zamknij okna i odłącz od kontaktu urządzenia elektryczne.

Udostępnij

Autor Porady

Moda na Zdrowie
Moda na Zdrowie

"Moda na Zdrowie" to miesięcznik, który propaguje zdrowy styl życia. Jego redaktorzy od 2003 roku piszą o zdrowiu, dietetyce, urodzie, ekologii, kuchni oraz sporcie. Znajdziecie go co miesiąc w najlepszych aptekach.

Inne porady

Nikt jeszcze nie dodał komentarza

Zostaw komentarz