witamina K

Radzimy, w jakich sytuacjach suplementować witaminę K!

Głównym zadaniem witaminy K1 jest wytwarzanie substancji, które w przypadku jakiejkolwiek rany odpowiadają za powstanie skrzepu, który zahamuje krwawienie. Witamina K jest „biologicznym klejem” i wpływa pozytywnie na kości. Na początku grudnia podpowiadaliśmy, jakie objawy świadczą o jej niedoborze. Oto kolejna porada:

W jakich sytuacjach suplementować witaminę K?

 

  • Po antybiotykoterapii. Dlaczego? Ponieważ antybiotyki niszczą wszystkie bakterie, również te pożyteczne, bytujące w jelitach, a które biorą udział w syntezie witaminy K₂. Dlatego przyjmując antybiotyki, możemy doprowadzić do znacznego zmniejszenia produkcji witaminy K₂ w jelitach.
  • W czasie suplementacji witaminą D. Z jej udziałem wapń przyswajany dzięki witaminie D kierowany jest w odpowiednie miejsce, czyli do szkieletu. O ile więc ta pierwsza jest nadzorcą kontrolującym podaż wapnia, o tyle druga odgrywa rolę menedżera oddelegowującego ten składnik do określonych zadań. Duże wchłanianie wapnia – ale bez odpowiedniego zarządzania – byłoby działaniem nieskutecznym, a wręcz szkodliwym dla organizmu. Wapń, zbierając się w tętnicach wieńcowych, a nie kościach, przyczyniałby się do wzrostu ryzyka chorób zakrzepowo-zatorowych.
  • Przed zabiegami operacyjnymi, ponieważ suplementacja witaminy K może ograniczyć krwawienie pooperacyjne.
  • Pod okiem lekarza można ją stosować w przypadkach obfitych miesiączek.

 

Więcej informacji o witaminie K znajdziesz w grudniowym numerze Mody na Zdrowie.

Udostępnij

Autor Porady

Moda na Zdrowie
Moda na Zdrowie

"Moda na Zdrowie" to miesięcznik, który propaguje zdrowy styl życia. Jego redaktorzy od 2003 roku piszą o zdrowiu, dietetyce, urodzie, ekologii, kuchni oraz sporcie. Znajdziecie go co miesiąc w najlepszych aptekach.

Inne porady

Nikt jeszcze nie dodał komentarza

Zostaw komentarz