spirometria

Spirometria – kiedy warto ją przeprowadzić?

W trakcie badania spirometrycznego mierzona jest pojemność życiowa płuc, czyli maksymalna ilość powietrza, jaką można wydmuchać z płuc, po uprzednim jego nabraniu lub natężona pojemność życiowa. Drugim istotnym wskaźnikiem jest FEV1, czyli objętość powietrza wydmuchiwana podczas pierwszej sekundy natężonego wydechu. Oto porada:

 

Kiedy należy przeprowadzić spirometrię?

 

  • Badanie to zaleca się co dwa lata osobom, które palą lub paliły papierosy, niezależnie od tego, czy zgłaszają objawy typowe dla chorób układu oddechowego.
  • Przewlekły kaszel, utrzymująca się gorsza tolerancja wysiłku lub duszność to objawy, które są wskazaniem do wykonania badania.
  • Badanie spirometryczne przeprowadza się w trakcie leczenia astmy, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, chorób śródmiąższowych układu oddechowego – jako element kontroli terapii.

 

Więcej o spirometrii przeczytasz w najnowszym numerze „Mody na Zdrowie”.

Udostępnij

Autor Porady

Moda na Zdrowie
Moda na Zdrowie

"Moda na Zdrowie" to miesięcznik, który propaguje zdrowy styl życia. Jego redaktorzy od 2003 roku piszą o zdrowiu, dietetyce, urodzie, ekologii, kuchni oraz sporcie. Znajdziecie go co miesiąc w najlepszych aptekach.

Inne porady

Nikt jeszcze nie dodał komentarza

Zostaw komentarz