Jak zapobiec niestrawności

Tłuste jedzenie w dużych ilościach? Zapomnij o niestrawności!

Wątroba to jeden z organów najbardziej obciążonych codzienną pracą. Wystarczy, że przez kilka dni – na urlopie czy w święta –  jemy za dużo i za tłusto, może szwankować i pobolewać. Oprócz zapobiegania problemom trawiennym poprzez ograniczenie tłustych potraw możemy stosować również rozwiązania doraźne. Oto porada:

 

Jak zapobiec niestrawności?

 

  • Po posiłku idź na spacer. Ruch zadziała zbawiennie: poprawi pracę układu trawiennego i przyspieszy perystaltykę jelit.
  • Wykonaj kilka ćwiczeń na brzuch. Wstań, zrób wdech i wydech, a następnie na bezdechu próbuj wciągnąć brzuch, przyciągając okolice żołądka i brzuch jak najbliżej kręgosłupa. To ćwiczenie zapobiegnie zastojom pokarmu.
  • Wypij herbatę z mięty. Jest znakomitym antidotum na przejedzenie: reguluje trawienie i pracę jelit.
  • Sięgnij po leki roślinne wspomagające pracę wątroby. Pomocne okażą się preparaty z wyciągiem z łuski ostropestu plamistego. Składnik ten uszczelnia błony komórek, więc zmniejsza przenikanie do nich toksyn, pobudza syntezę białek, więc regeneruje wątrobę, hamuje syntezę substancji powodujących stany zapalne, a ponieważ posiada właściwości przeciwutleniające, działa ochronnie na komórki wątroby.

 

Uwaga – przy bólach wynikających z niestrawności nie powinno się zażywać leków przeciwbólowych, takich jak paracetamol lub ibuprofen, ponieważ i tak muszą zostać zmetabolizowane w wątrobie, co dodatkowo obciąży ten narząd.

 

Udostępnij

Autor Porady

Helena Kanik
Helena Kanik

Inne porady

Nikt jeszcze nie dodał komentarza

Zostaw komentarz