Jak poradzić sobie z chorobą bliskiej osoby

Twój Bliski ciężko choruje? Mamy dla Ciebie kilka wskazówek!

Kiedy w rodzinie pojawia się długa, przewlekła, ciężka choroba, wraz z nią przychodzą trudne emocje – niepokój, smutek, lęk. Zmienia się życie nie tylko chorego, ale i jego bliskich, którzy próbują okazać mu wsparcie, angażują się w leczenie i codzienną opiekę. O czym powinni pamiętać najbliżsi chorującego? Oto porada:

Jak poradzić sobie z chorobą bliskiej osoby

Jak poradzić sobie z chorobą bliskiej osoby?

 

  • Na początku najważniejsze jest uzyskanie jak najwięcej informacji o chorobie, o metodach jej leczenia, szpitalach, gdzie jest leczona z najlepszymi efektami, poznać rokowania jej dotyczące.
  • Nie bój się szukać emocjonalnego wsparcia. Odreaguj strach, smutek, żal i gniew. Dzięki temu spokojniej i efektywniej poradzisz sobie podczas choroby. Dużą ulgę przyniesie z pozoru zwykła rozmowa o przytłaczających Cię emocjach.
  • Pamiętaj o odpoczynku i regularnym jedzeniu.
  • Jeśli czujesz, że jest Ci to potrzebne, korzystaj z pomocy różnych fundacji, uczęszczaj na spotkania grup wsparcia.
  • Prośba o pomoc to nie wstyd. Podziel się obowiązkami przy chorym z rodzeństwem lub dziećmi. Nie bierz wszystkiego na swoje barki. Poszukaj w rodzinie, wśród przyjaciół swoich i chorego osób, które możesz starać się zaangażować w pomoc, żeby zastępowali Cię przy łóżku chorego.
  • Nie trać kontaktu z przyjaciółmi, staraj się znaleźć czas na swoje pasje. Nic też się nie stanie, jeśli dla wzmocnienia się wyjedziesz na kilka dni i powierzysz opiekę nad bliskim chorym komuś zaufanemu.

 

Więcej porad dla osób opiekujących się ciężko chorymi znajdziesz w artykule Katarzyny Szczerbowskiej w nowej „Modzie na Zdrowie”. Zachęcamy do lektury!

Udostępnij

Autor Porady

Katarzyna Szczerbowska
Katarzyna Szczerbowska

Dziennikarka zajmująca się głównie tematami społecznymi i zdrowotnymi. Pracuje przy akcji społecznej Żyjmy z głową poświęconej dbaniu o zdrowie psychiczne, zainicjowanej przez Fundację Anioły Farmacji i Anioły Medycyny oraz miesięcznik "Moda na Zdrowie".

Inne porady

Nikt jeszcze nie dodał komentarza

Zostaw komentarz