Co zrobić, gdy ukąsi nas owad

Ukąsił Cię owad? Sprawdź, co musisz zrobić!

Bardzo łatwo zareagować, jeśli wiemy, że zostaliśmy ukąszeni przez owada. Często jednak domyślamy się tego na podstawie objawów. Ukąszenie wywołuje reakcję zapalną związaną z uwalnianiem substancji nazywanej histaminą. W wyniku tego w miejscu ukąszenia powstaje silne zaczerwienienie, obrzęk, pojawiają się też ból i świąd, a czasami bąble. Silne swędzenie ukąszonego miejsca często prowadzi do drapania. Jak zatem reagować? Oto porada:

Co zrobić, gdy ukąsi nas owad

Co zrobić, gdy ukąsi nas owad?

 

  • Miejsca po ukąszeniu owada należy przemywać zimną wodą lub roztworem nadmanganianu potasu, a następnie posmarować maścią przeciwświądową i przeciwzapalną.
  • Jeśli wystąpi silne swędzenie, farmaceuta zleca doustne leki przeciwhistaminowe, które złagodzą świąd i pomogą uniknąć rozdrapywania skóry.
  • Każdy problem czy choroba skórna manifestuje się w inny sposób, czasem można ją zdiagnozować na pierwszy rzut oka, niekiedy jednak objawy się nakładają i właściwą diagnozę może postawić tylko i wyłącznie lekarz dermatolog.

 

Pamiętaj – każdy problem czy choroba skórna manifestuje się w inny sposób, czasem można ją zdiagnozować na pierwszy rzut oka, niekiedy jednak objawy się nakładają i właściwą diagnozę może postawić tylko i wyłącznie lekarz dermatolog.

Udostępnij

Autor Porady

Moda na Zdrowie
Moda na Zdrowie

"Moda na Zdrowie" to miesięcznik, który propaguje zdrowy styl życia. Jego redaktorzy od 2003 roku piszą o zdrowiu, dietetyce, urodzie, ekologii, kuchni oraz sporcie. Znajdziecie go co miesiąc w najlepszych aptekach.

Inne porady

Nikt jeszcze nie dodał komentarza

Zostaw komentarz

Przepisz znaki z obrazka do pola poniżej

Udowodnij, że jesteś człowiekiem - przepisz tekst z obrazka