Wybierasz się w wakacyjną podróż? Twój kręgosłup pokocha te wskazówki!

Twój kręgosłup nie lubi, kiedy dźwigasz ciężary ponad swoje siły. Nie przepada także za sytuacjami, gdy przez wiele godzin, np. jadąc na wakacje, siedzisz w jednej pozycji. I na pewno niejednokrotnie pozwolił Ci to już odczuć.

Dzisiaj mamy dla Ciebie kilka wakacyjnych porad, które uchronią Twoje plecy przed nieprzyjemnymi konsekwencjami przeciążenia lub nadwyrężenia. Pamiętaj o nich nie tylko przed wakacyjnymi wyjazdami!

1. Nie bierz ze sobą walizek lub toreb, których nie jesteś w stanie podnieść. Lepiej rozłóż duży bagaż na mniejsze torby.
2. Podnosząc walizkę, przesuń ją do siebie. Nie schylaj się, ale kucnij. Pamiętaj, aby rozłożyć jej ciężar po równo na każdą rękę (rysunek obok).
3. Wkładając walizkę do bagażnika, oprzyj się o samochód ręką lub udami (rysunek obok).
4. Podróżując jako pasażer, pamiętaj, żeby od czasu do czasu zmieniać kąt nachylenia oparcia – od pozycji siedzącej do półleżącej.
5. Cofnij siedzenie, aby wygodnie wyciągnąć nogi.
6. Unikaj patrzenia w czasie jazdy non stop w ekran laptopa czy telefonu, bo nadwyrężysz kręgosłup szyjny.

Poznaj inne wskazówki, jak dbać o plecy, w lipcowej Modzie na Zdrowie i książce „Mocne plecy. Jak się ustawić na całe życie” Frédérica Sroura i Emmanuelle’a Teyrasa.

Udostępnij

Autor Porady

Frédéric Srour, Emmanuelle Teyras
Frédéric Srour, Emmanuelle Teyras
Kinezyterapeuta i ergonomista, Rysowniczka

Frédéric Srour jest kinezyterapeutą i ergonomistą. Przyjmuje pacjentów i doradza firmom w zakresie ergonomii. Jest także nauczycielem i instruktorem. Emmanuelle Teyras jest rysowniczką, rysuje dla czasopism i do reklam. Tworzy też książki dla dzieci i komiksy.

Inne porady

Nikt jeszcze nie dodał komentarza

Zostaw komentarz