Zaczynasz wiosenną odnowę? Zrób podstawowe badania!

Badamy się za rzadko i często zbyt późno. Tymczasem systematyczna profilaktyka jest bardzo ważnym elementem zachowania zdrowia, bo pozwala uchwycić wszelkie nieprawidłowości na wczesnym etapie. Planujesz wiosenną zmianę trybu życia? Zacznij od wizyty u lekarza i badań! Oto porada:

Jakie badania warto robić regularnie

Jakie badania warto robić regularnie?

 

  • Lipidogram, ponieważ zaburzenia gospodarki lipidowej wiążą się z nadciśnieniem, miażdżycą tętnic wieńcowych, a w konsekwencji ryzykiem zawału lub udaru. Dlatego po 40. r.ż. corocznie trzeba wykonywać lipidogram, aby zbadać poziom lipoprotein o wysokiej (HDL) i niskiej gęstości (LDL) oraz poziom triglicerydów.
  • Badanie stężenia glukozy we krwi to ważny wskaźnik wykorzystywany w rozpoznawaniu cukrzycy.
  • Badanie ogólne moczu może naprowadzić na trop diagnostyczny wielu chorób: infekcji układu moczowo-płciowego, cukrzycy, zaburzeń pracy wątroby związanych z marskością,wirusowym zapaleniem lub zmianami nowotworowymi.
  • Pomiar ciśnienia tętniczego to podstawowe badanie pozwalające wykryć m.in. nadciśnienie, które prowadzi do rozwoju choroby wieńcowej, niewydolności serca, niewydolności nerek, jaskry, miażdżycy naczyń oraz zwiększa ryzyko udaru mózgu i zawału serca.

 

Każdy pretekst jest dobry, by wykonać panel badań, które pozwolą ocenić stan narządów i układów naszego organizmu. Pamiętajmy przy tym, że wiele dotykających nas schorzeń to tzw. ciche epidemie, przez lata niedające żadnych objawów. Tak właśnie przebiegają: cukrzyca, miażdżyca, nadciśnienie, wiele z nowotworów, a także osteoporoza.

Udostępnij

Autor Porady

Moda na Zdrowie
Moda na Zdrowie

"Moda na Zdrowie" to miesięcznik, który propaguje zdrowy styl życia. Jego redaktorzy od 2003 roku piszą o zdrowiu, dietetyce, urodzie, ekologii, kuchni oraz sporcie. Znajdziecie go co miesiąc w najlepszych aptekach.

Inne porady

Nikt jeszcze nie dodał komentarza

Zostaw komentarz