Bakteria czy wirus

Bakteria czy wirus? Dowiedz się, jak je rozróżnić!

Nie zawsze jest czas, żeby iść do lekarza. Jeśli źle się czujesz i niepokoją cię pewne objawy ze strony organizmu, nie zwlekaj – zrób test. W aptece znajdziesz testy właściwie na wszystko. Poznaj jeden z nich. Oto porada:

Bakteria czy wirus

Jak odróżnić chorobę bakteryjną od wirusowej?

 

  • Jeśli „złapałaś” infekcję i chcesz wiedzieć, czy ma ona charakter bakteryjny czy wirusowy, wykonaj test C RP, który określa poziom białka ostrej fazy we krwi. Wskaźnik informuje o toczącym się w organizmie stanie zapalnym i jest ważny również przy chorobach układu krążenia oraz reumatycznych.
  • Objawy obu rodzajów infekcji są bardzo podobne (katar, kaszel, gorączka, ból gardła), lecz metody leczenia odmienne.
  • ile przy infekcji wirusowej zalecane są leki łagodzące objawy oraz dużo odpoczynku, o tyle przy bakteryjnej konieczne jest włączenie antybiotyków. Test pokazuje wartość C RP w trzech przedziałach: niskim (poniżej 10 mg/l) – fizjologicznym, średnim (10-30 mg/l) – wskazującym na infekcję wirusową lub podwyższonym (powyżej 30 mg/l) – co sugeruje infekcję bakteryjną.

 

Pamiętaj – otrzymanego wyniku testu nie traktuj jak wyroczni. Koniecznie skonsultuj go z lekarzem.

Udostępnij

Autor Porady

Moda na Zdrowie

"Moda na Zdrowie" to miesięcznik, który propaguje zdrowy styl życia. Jego redaktorzy od 2003 roku piszą o zdrowiu, dietetyce, urodzie, ekologii, kuchni oraz sporcie. Znajdziecie go co miesiąc w najlepszych aptekach.

Inne porady

Nikt jeszcze nie dodał komentarza

Zostaw komentarz