co można jeść w Wielki Piątek

Co można jeść w Wielki Piątek? Przeczytajcie kilka naszych podpowiedzi

Wielkimi krokami zbliża się dzień zadumy i skupienia, jakim jest Wielki Piątek. Obowiązuje wtedy post ścisły – jakościowy i ilościowy. Chcecie wiedzieć, jakie potrawy można w ten dzień spożywać? Przeczytajcie!

Co można jeść w Wielki Piątek – kilka informacji dla przypomnienia

Wielki Piątek jest drugim dniem Triduum Paschalnego. Tego dnia, przed wielu laty miał miejsce sąd, męka i śmierć Jezusa. W tym dniu nie ma Mszy św., odprawiana jest za to Liturgia Męki Pańskiej i Droga Krzyżowa. Zarówno w Kościele, jak i w domach zachowuje się ciszę, a podczas adoracji Krzyża można w skupieniu pomodlić się o wszelkie potrzebne łaski. W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły – jakościowy i ilościowy. Post obowiązuje wszystkich katolików, którzy ukończyli 14 lat. W ten dzień można uzyskać dyspensę od postu jakościowego, która zezwala na spożywanie potraw mięsnych. Osoba, która otrzyma zezwolenie, jest jednak zobowiązana do zachowania postu ilościowego.

Co można jeść w Wielki Piątek? Kto może otrzymać dyspensę?

Osoby, których stan zdrowia wiąże się  koniecznością przestrzegania ścisłej diety, która zawiera mięso lub potrawy mięsne, mogą dostać zwolnienie z przestrzegania postu jakościowego. Muszą natomiast przestrzegać postu ilościowego. Aby dostać dyspensę, należy zwrócić się do swojego proboszcza, przy czym należy pamiętać o uzasadnieniu swojej prośby.

Co można jeść w Wielki Piątek, a czego lepiej unikać?

W ten szczególny dzień Kościół zezwala na jedzenie chociażby smalcu ze skwarkami, jednak zabronione jest spożywanie na przykład rosołu gotowanego na mięsie. Nie dopuszcza się również jedzenia dań sporządzonych z krwi. Należą do nich między innymi kaszanka, czy też szpik kostny. W Wielki Piątek zabrania się też jedzenia słodyczy oraz picia alkoholu. Należy wspomnieć o tym, że tego dnia można jeść tylko trzy razy dziennie- dozwolone są dwa posiłki lekkie i jeden syty.

Co można jeść w Wielki Piątek? Mamy dla was kilka propozycji

Jeśli nie masz pomysłu na to, co można zjeść w Wielki Piątek, proponujemy spożywanie owoców, warzyw, nabiału czy ryb. Są to potrawy nie tylko dozwolone podczas postu ścisłego, ale do tego bardzo zdrowe.

 

 

Udostępnij

Autor Porady

Porada Dnia
Porada Dnia

Inne porady

Nikt jeszcze nie dodał komentarza

Zostaw komentarz