NES

Czy to NES? Radzimy, jakie objawy powinny zwrócić Twoją uwagę!

W zeszłym tygodniu radziliśmy, jak przestań podjadać nocą: Podjadanie nocą? Powiedz mu: STOP! (http://poradadnia.pl/podjadanie-noca-powiedz-mu-stop/). Dziś wracamy do tego tematu!  

NES, czyli Night Eating Syndrom, to choroba polegająca na objadaniu się wieczorem i w nocy. W przeciwieństwie do „zwykłych” napadów głodu NES oznacza podjadanie zupełnie niekontrolowane. Co powinno Cię zaniepokoić? Oto porada!

 

Jakie są objawy NES?

 

  • Duża poranna niechęć do jedzenia,
  • uczucie silnego głodu wieczorem, w tym nieposkromiony apetyt na słodycze, a w efekcie przyswajanie w drugiej części dnia ponad połowy z dziennej puli kalorii,
  • zaburzenia snu wynikające z niemożliwego do opanowania uczucia ssania w żołądku,
  • ciągłe wahania nastroju (co wynika ze spadków poziomu serotoniny – hormonu odpowiadającego za dobry nastrój, prawidłowy sen),
  • wybudzanie się ze snu przynajmniej raz w nocy i w pełni świadome wędrówki do kuchni.

 

Jeśli przez trzy miesiące zauważamy u siebie powyższe symptomy, powinniśmy iść do lekarza. NES jest chorobą i wymaga często nie tylko modyfikacji nawyków żywieniowych, ale też specjalistycznego leczenia: psychologicznego, czasem zaś farmakologicznego. Warto więc przełamać wstyd i powiedzieć o problemie lekarzowi. Nieleczony zespół nocnego jedzenia może prowadzić do depresji i otyłości. Więcej na ten temat przeczytasz w najnowszym numerze “Mody na Zdrowie”. 

Udostępnij

Autor Porady

Moda na Zdrowie
Moda na Zdrowie

"Moda na Zdrowie" to miesięcznik, który propaguje zdrowy styl życia. Jego redaktorzy od 2003 roku piszą o zdrowiu, dietetyce, urodzie, ekologii, kuchni oraz sporcie. Znajdziecie go co miesiąc w najlepszych aptekach.

Inne porady

Nikt jeszcze nie dodał komentarza

Zostaw komentarz