zdrowie psychiczne dziecka

Dbaj o zdrowie psychiczne dziecka – oto porada!

Zdrowie psychiczne dziecka jest bardzo ważne. Należy o nie dbać. Oto kolejna porada z tego cyklu. Mamo, Tato – zapoznajcie się i stosujcie:

Jak dbać o zdrowie psychiczne dziecka?

  • Po pierwsze – rozmawiaj! Ale w rozmowie chodzi nie o monolog rodzica czy odpytywanie dziecka, np. słynne „Co słychać w szkole?”, tylko o interakcję: rodzic uważnie słucha tego, co dziecko do niego mówi. Ważne, by zadawać pytania odnośnie tego, co zasmuciło lub zaciekawiło w rozmowie. Warto podzielić się myślami lub własnymi doświadczeniami w danym temacie.  zadajemy pytania odnośnie tego, co nas zaciekawiło.
  • Dzięki rozmowom i wspólnemu spędzaniu czasu będziesz w stanie wychwycić sygnały alarmowe, gdy coś niepokojącego zacznie się dziać, ale też podarujesz dziecku niezbędne i bezcenne poczucie, że w razie problemów ma na kim polegać i w obecności Rodziców może swobodnie wyrażać emocje, bez lęku o to, jak zareagują.
  • Oprócz tego ważne jest nawet nie tyle pilnowanie, co zachęcanie dziecka do dbania o tzw. higienę zdrowia psychicznego. Na higienę zdrowia psychicznego składa się m.in. odpowiednia ilość snu, czas na relaks i zabawę, utrzymywanie kontaktów z przyjaciółmi. Dobrze, jeśli dziecko ma jakąś pasję lub hobby, a także jeśli utrzymuje aktywność fizyczną dopasowaną do jego potrzeb. Nie każdemu radość sprawia sport wyczynowy czy realizacja pasji rodziców.
  • Ważne też, żeby nie przeciążać dziecka obowiązkami, surowymi nakazami i zakazami czy zajęciami pozalekcyjnymi. Te poza sytuacjami, gdy rzeczywiście trzeba dziecku pomóc nadrobić zaległości w nauce, powinny być tylko w takiej ilości, która sprawia radość i jednocześnie zostawia dużo wolnego czasu na własną zabawę. To właśnie w takich chwilach najlepiej buduje się wyobraźnia i kreatywność dziecka. Jest czas na nawiązywanie przyjaźni, które stanowią czynnik ochronny dla psychiki młodych ludzi.
Udostępnij

Autor Porady

Moda na Zdrowie

"Moda na Zdrowie" to miesięcznik, który propaguje zdrowy styl życia. Jego redaktorzy od 2003 roku piszą o zdrowiu, dietetyce, urodzie, ekologii, kuchni oraz sporcie. Znajdziecie go co miesiąc w najlepszych aptekach.

Inne porady

Nikt jeszcze nie dodał komentarza

Zostaw komentarz