Biegać (prawie) każdy może. Zobacz, jak robić to dobrze!

Od biegania można się uzależnić. Potwierdzi to każdy, kto co rano z niecierpliwością czeka na kolejny trening. Ten sport nadaje bowiem życiu nową jakość, wprowadza do niego energię i optymizm.

Co więcej, nie jest istotne to, jak szybko biegniemy, gdyż dopóki biegniemy, wygrywamy ze sobą, ze swoim zdrowiem i psychiką. Trzeba tylko pamiętać o tym, jak biegać poprawnie, bo to pomaga zapobiegać kontuzjom i sprawia, że bieganie przynosi prawdziwe korzyści dla naszego zdrowia.

Jak biegać poprawnie? – 5 wskazówek

1. Zacznij z umiarem, zwłaszcza jeżeli aktywność fizyczna nie była Twoją do tej pory Twoją mocną stroną.
2. Kup dobre buty: wygodne, dobrane do stopy, najlepiej o 1 rozmiar większe, dzięki czemu unikniesz obrzęków i otarć.
3. Zwracaj uwagę na technikę! Przełoży się to na technikę, a także ograniczy ryzyko wystąpienia kontuzji. Jak biegać prawidłowo? Wyprostuj plecy, lekko pochyl je do przodu, zegnij ręce pod kątem 90 stopni i trzymaj prostopadle do klatki piersiowej.
4. Pamiętaj o odpoczynku i regeneracji. Nie biegaj, jeżeli jesteś przemęczony czy niewyspany, rozgrzewaj się przed i po treningu i dbaj o odpowiednią dietę, która pomoże organizmowi wrócić do formy.
5. Zapobiegaj kontuzjom! Jeżeli poczujesz ból, zrób przerwę w treningu, nawet kilkudniową. Utrzymujące się dłużej dolegliwości zawsze konsultuj z lekarzem.

Przestrzeganie powyższych zasad pozwoli Ci na efektywne i bezpieczne bieganie. Właściwie każdy, kto jest zdrowy, może zacząć przygodę z tym sportem. I to niezależnie od wieku. Wystarczy włożyć na nogi wygodne buty i pobiec przed siebie.

Więcej informacji na temat techniki i zasad prawidłowego biegania znajdziesz w artykule “Dopóki biegniesz, wygrywasz” Anny Gradkowskiej. Zapraszamy do lektury!

Udostępnij

Autor Porady

Moda na Zdrowie

"Moda na Zdrowie" to miesięcznik, który propaguje zdrowy styl życia. Jego redaktorzy od 2003 roku piszą o zdrowiu, dietetyce, urodzie, ekologii, kuchni oraz sporcie. Znajdziecie go co miesiąc w najlepszych aptekach.

Inne porady

Nikt jeszcze nie dodał komentarza

Zostaw komentarz