Jak pomóc osobie chorującej na alzheimera

Jak pomóc osobie chorującej na alzheimera? Oto porady!

Choroba Alzheimera ma kilka stadiów. Pierwsze charakteryzuje się między innymi dużą agresją chorego i zaburzeniem rytmu dobowego. Chory czasem zapomina o swoich bliskich, a w najbardziej zaawansowanych etapach choroby nie rozpoznaje samego siebie. Co bliscy chorego mogą robić? Oto porada:

 

Jak pomóc osobie chorującej na alzheimera?

 

  • Respektuj świat chorego. Traktuj go z szacunkiem. Twoje nerwy i krzyk sprawią mu ogromny ból.
  • Mów spokojnie, z czułością. Chory najdłużej rozpoznaje tembr głosu i sposób, w jaki się z nim komunikuje. Nie rozumie treści, ale rozróżnia sytuacje emocjonalne.
  • Nie wykonuj czynności za chorego. On nie jest inwalidą. Potrzebuje Twojego wsparcia, nie wyręczania.
  • Jeśli czujesz, że nie radzisz sobie jak opiekun, nie bój się prosić o pomoc specjalistów. Nie rozpatruj tego w kategorii porażki. Nie każdy ma predyspozycje, by opiekować się osobą chorą na alzheimera.

 

Osoba opiekująca się chorym często potrzebuje wsparcia. Musi zapobiegać wypaleniu emocjonalnemu. Pomoc znajdzie w specjalnych grupach lub na indywidualnych spotkaniach z psychologiem.

Więcej o roli bliskich w walce z alzheimerem przeczytasz w najnowszym numerze Mody na Zdrowie.

Udostępnij

Autor Porady

Moda na Zdrowie
Moda na Zdrowie

"Moda na Zdrowie" to miesięcznik, który propaguje zdrowy styl życia. Jego redaktorzy od 2003 roku piszą o zdrowiu, dietetyce, urodzie, ekologii, kuchni oraz sporcie. Znajdziecie go co miesiąc w najlepszych aptekach.

Inne porady

Nikt jeszcze nie dodał komentarza

Zostaw komentarz