Czerniak rozwija się bez widocznych objawów. Sprawdź, jak wykryć go na wczesnym etapie!

Czerniak jest jednym z tych nowotworów złośliwych, które przez długi czas mogą rozwijać się bez widocznych objawów. Przez to często wykrywany jest dopiero wtedy, gdy dochodzi już do przerzutów, przez co szanse na wyleczenie bardzo spadają.

W związku z tym bardzo ważne jest wczesne wykrycie czerniaka, które umożliwi wdrożenie odpowiedniej terapii i powrót do zdrowia.

Jak rozpoznać raka skóry (czerniaka) wcześnie?

1. Raz w miesiącu (nie częściej, ale też nie rzadziej) przeglądaj stan swojej skóry.
2. Najpierw obejrzyj swoje pieprzyki. Oceń, czy nie zmieniły kształtu, koloru, wielkości. Sprawdzaj także te znamiona, które znajdują się w trudno dostępnych miejscach.
3. Szukaj nowych pieprzyków. Ich pojawianie się jest normalne, zwłaszcza w pewnym wieku i w niektórych okolicznościach, jednak warto ocenić, czy nie mają podejrzanego wyglądu i czy nie zmieniają się podejrzanie szybko. Niepokojące powinny być także pieprzyki w nietypowych miejscach, np. na podeszwach stóp, wargach, narządach płciowych, pod pachami, a także na linii zapięcia biustonosza, bo tam ciągle działają na nie czynniki mechaniczne. W razie problemów z obejrzeniem znamienia – użyj lusterka lub poproś o pomoc kogoś bliskiego.
4. Jakie cechy ma podejrzana zmiana? Zaniepokoić powinny:
– nierównomierne rozmieszczenie barwnika,
– nagła zmiana koloru,
– pojawienie się wokół znamienia obwódki albo zaczerwienienia,
– krwawienie ze znamienia,
– świąd, pieczenie, kłucie czy bolesność w okolicach pieprzyka.

Jeżeli zauważysz któreś z tych objawów, nie zwlekaj z wizytą u lekarza dermatologa. Obejrzy on podejrzane znamiona przy użyciu dermatoskopu i oceni, czy wymagają one obserwacji albo usunięcia. Osoby, które należą do grupy zwiększonego ryzyka, powinny odwiedzać specjalistę raz w roku i poddawać się badaniu kontrolnemu.

Udostępnij

Autor Porady

Moda na Zdrowie

"Moda na Zdrowie" to miesięcznik, który propaguje zdrowy styl życia. Jego redaktorzy od 2003 roku piszą o zdrowiu, dietetyce, urodzie, ekologii, kuchni oraz sporcie. Znajdziecie go co miesiąc w najlepszych aptekach.

Inne porady

Nikt jeszcze nie dodał komentarza

Zostaw komentarz