Krostki i wypryski

Krostki i wypryski? Radzimy, po jakie preparaty warto sięgnąć!

Krostki i wypryski są to zmiany skórne w postaci pęcherzyka wypełnionego treścią ropną, pojawiają się w trądziku lub w trakcie zapalenia mieszków włosowych spowodowanych np. urazem mechanicznym przy goleniu czy depilacji. Powstają w wyniku zwiększonej produkcji sebum w skórze i zapchania ujścia gruczołów łojowych. Krost nie wolno wyciskać samodzielnie, bo zwykle nie jesteśmy w stanie do końca usunąć całej wydzieliny ropnej, a czasem przez ucisk przesuwamy ją w głąb skóry. Nieumiejętne oczyszczanie krost może prowadzić do wystąpienia blizn, a nawet trwałych przebarwień. Po jakie preparaty zatem warto sięgnąć? Oto porada!

Krostki i wypryski

Jakie preparaty stosować przy krostach i wypryskach?

 

  • W aptece otrzymasz specyfiki do pielęgnacji skóry z nadmiernym wydzielaniem sebum, żele do mycia i osuszające, przeciwzapalne preparaty punktowe.
  • Doustnie można stosować suplementy z cynkiem, wyciągiem z pokrzywy czy fiołka trójbarwnego.
  • Skórę warto przemywać wyciągiem z łopianu czy skrzypu.
  • Na krosty można stosować maści z nadtlenkiem benzoilu, kwasem azelainowym lub olejkiem z drzewa herbacianego, o silnym działaniu odkażającym.

 

Krosty będące objawem trądziku wymagają wizyty u dermatologa. Ważna jest diagnostyka –  wyeliminowanie podłoża hormonalnego i włączenie leków na receptę.

Udostępnij

Autor Porady

Moda na Zdrowie
Moda na Zdrowie

"Moda na Zdrowie" to miesięcznik, który propaguje zdrowy styl życia. Jego redaktorzy od 2003 roku piszą o zdrowiu, dietetyce, urodzie, ekologii, kuchni oraz sporcie. Znajdziecie go co miesiąc w najlepszych aptekach.

Inne porady

Nikt jeszcze nie dodał komentarza

Zostaw komentarz