Jak leczyć się zimnem

Lecz się… zimnem – to naprawdę działa!

Terapię zimnem rozpropagowano w XIX wieku. Bawarski ksiądz katolicki w wieku 27 lat zachorował na gruźlicę (wówczas uznawaną za nieuleczalną). Aby wrócić do zdrowia, zastosował lodowate kąpiele. Co z leczeniem zimnem w XXI wieku? Oto porada:

 

Jak leczyć się zimnem?

 

  • Pływaj w zimnej wodzie. Stowarzyszenia tzw. Morsów stają się coraz bardziej liczne. Hartowanie i zimowe pływanie korzystnie działa na organizm człowieka. U morsów przebyte choroby, przeziębienia, anginy, grypy pozostają tylko we wspomnieniach. Ludzie ci nie marzną, nie mają problemów z zatokami, nie chorują na typowe przeziębienia. Są zaadaptowani do niskich temperatur (są prawie niewrażliwi na zmiany temperatur ciała przy skórze), a ich układ odpornościowy jest niezwykle wydolny. Morsowanie znakomicie wpływa na psychikę – ludzi tych nie dopada depresja.
  • Bierz zimne kąpiele. Jej formy to nacieranie wilgotną ręką, mokrym ręcznikiem, kąpiel pod prysznicem. Temperatura wody powinna wynosić od 0 do 30 st. C. Zalecany czas zabiegów to 1 minuta. Zimna kąpiel aktywizuje organizm, zwiększa siły procesów życiowych, podnosi poziom hemoglobiny i krwinek czerwonych, przyspiesza krążenie krwi, zmniejsza obciążenie serca, ustępują zaparcia, wzrasta podstawowa przemiana materii. Krótka zimna kąpiel jest wskazana w otyłości, chorobach skórnych, cukrzycy, stanach obniżonej czynności tarczycy, jako leczenie przeciwgorączkowe oraz w wielu innych schorzeniach.
  • Zdecyduj się na zabieg krioterapii. Nowoczesna medycyna wykazała, że nawet bardzo niskie temperatury (poniżej -100 st. C) są korzystne dla zdrowia. W tym celu wykorzystywane są specjalne komory kriogeniczne, w których niską temperaturę osiąga się dzięki ciekłemu azotowi (jego parom). Czas trwania zabiegu wynosi od 1 do 3 minut. Zastosowanie tak niskich temperatur jest korzystne w leczeniu: zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa, reumatoidalnym zapaleniu stawów, chorobie zwyrodnieniowej stawów, fibromialgii, pourazowych schorzeniach narządów ruchu, dyskopatii, wzmożonej spastyczności, stwardnieniu rozsianym, nerwicach i depresjach, odnowie biologicznej.

 

Leczenie zimnem jest jedną z najstarszych dziedzin fizykoterapii. Zanim się na nie zdecydujesz, skonsultuj się ze specjalistą. Ta forma terapii nie jest dla każdego!

Udostępnij

Autor Porady

Moda na Zdrowie
Moda na Zdrowie

"Moda na Zdrowie" to miesięcznik, który propaguje zdrowy styl życia. Jego redaktorzy od 2003 roku piszą o zdrowiu, dietetyce, urodzie, ekologii, kuchni oraz sporcie. Znajdziecie go co miesiąc w najlepszych aptekach.

Inne porady

Nikt jeszcze nie dodał komentarza

Zostaw komentarz