
Lecz się… zimnem – to naprawdę działa!
Terapię zimnem rozpropagowano w XIX wieku. Bawarski ksiądz katolicki w wieku 27 lat zachorował na gruźlicę (wówczas uznawaną za nieuleczalną). Aby wrócić do zdrowia, zastosował lodowate kąpiele. Co z leczeniem zimnem w XXI wieku? Oto porada:
Jak leczyć się zimnem?
- Pływaj w zimnej wodzie. Stowarzyszenia tzw. Morsów stają się coraz bardziej liczne. Hartowanie i zimowe pływanie korzystnie działa na organizm człowieka. U morsów przebyte choroby, przeziębienia, anginy, grypy pozostają tylko we wspomnieniach. Ludzie ci nie marzną, nie mają problemów z zatokami, nie chorują na typowe przeziębienia. Są zaadaptowani do niskich temperatur (są prawie niewrażliwi na zmiany temperatur ciała przy skórze), a ich układ odpornościowy jest niezwykle wydolny. Morsowanie znakomicie wpływa na psychikę – ludzi tych nie dopada depresja.
- Bierz zimne kąpiele. Jej formy to nacieranie wilgotną ręką, mokrym ręcznikiem, kąpiel pod prysznicem. Temperatura wody powinna wynosić od 0 do 30 st. C. Zalecany czas zabiegów to 1 minuta. Zimna kąpiel aktywizuje organizm, zwiększa siły procesów życiowych, podnosi poziom hemoglobiny i krwinek czerwonych, przyspiesza krążenie krwi, zmniejsza obciążenie serca, ustępują zaparcia, wzrasta podstawowa przemiana materii. Krótka zimna kąpiel jest wskazana w otyłości, chorobach skórnych, cukrzycy, stanach obniżonej czynności tarczycy, jako leczenie przeciwgorączkowe oraz w wielu innych schorzeniach.
- Zdecyduj się na zabieg krioterapii. Nowoczesna medycyna wykazała, że nawet bardzo niskie temperatury (poniżej -100 st. C) są korzystne dla zdrowia. W tym celu wykorzystywane są specjalne komory kriogeniczne, w których niską temperaturę osiąga się dzięki ciekłemu azotowi (jego parom). Czas trwania zabiegu wynosi od 1 do 3 minut. Zastosowanie tak niskich temperatur jest korzystne w leczeniu: zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa, reumatoidalnym zapaleniu stawów, chorobie zwyrodnieniowej stawów, fibromialgii, pourazowych schorzeniach narządów ruchu, dyskopatii, wzmożonej spastyczności, stwardnieniu rozsianym, nerwicach i depresjach, odnowie biologicznej.
Leczenie zimnem jest jedną z najstarszych dziedzin fizykoterapii. Zanim się na nie zdecydujesz, skonsultuj się ze specjalistą. Ta forma terapii nie jest dla każdego!
Nikt jeszcze nie dodał komentarza