ciąża i SM

Masz SM i planujesz ciążę? Koniecznie przeczytaj!

Kobiety ze stwardnieniem rozsianym  często stają przed dylematem, czy zdecydować się na dziecko czy nie. Zastanawiają się, czy  mogą w ogóle mieć dziecko. Odpowiedź jest tutaj jedna: tak, w większości przypadków pacjentka chorująca na SM może zostać matką, a ponadto jak najbardziej może urodzić w pełni zdrowe dziecko. Przez poczęciem musi jednak pamiętać o kilku ważnych sprawach. Jakich? Oto porada:

ciąża i SM

O czym pamiętać, planując ciążę?

  • Pamiętaj, by skonsultować się ze swoim lekarzem. Jeszcze przed ciążą może być konieczne zmodyfikowanie schematu leczenia (część środków stosowanych w leczeniu tej choroby może niekorzystnie działać na płód).
  • Czy zajście w ciążę może jakoś wpływać na przebieg stwardnienia rozsianego? Owszem, aczkolwiek
  • trudno przewidzieć, w jaki sposób. U części kobiet w okresie rozwoju wewnątrzmacicznego dziecka dochodzi do poprawy stanu klinicznego, u innych zaś stwardnienie rozsiane ulega nasileniu.
  • Problemy pojawić się mogą przede wszystkim już po zakończeniu ciąży – po porodzie zwiększone jest bowiem ryzyko tego, że u kobiety dojdzie do wystąpienia rzutu choroby.

 

Pamiętaj – żadna porada nie zastąpi wizyty u lekarza!

Udostępnij

Autor Porady

Moda na Zdrowie
Moda na Zdrowie

"Moda na Zdrowie" to miesięcznik, który propaguje zdrowy styl życia. Jego redaktorzy od 2003 roku piszą o zdrowiu, dietetyce, urodzie, ekologii, kuchni oraz sporcie. Znajdziecie go co miesiąc w najlepszych aptekach.

Inne porady

Nikt jeszcze nie dodał komentarza

Zostaw komentarz