Nawyki żywieniowe

Nawyki żywieniowe – sprawdź, co powinnaś zmienić!

Tematów związanych z kuchnią, dietą i odżywaniem ciąg dalszy! Dziś podpowiadamy, jakie nawyki żywieniowe należy zmienić. Oto porada:

 

Jakie nawyki żywieniowe warto zmienić?

 

  • Wystrzegaj się dań zbyt gorących lub za zimnych – często popełniamy błąd jedzenia produktów prosto z lodówki bez ich „ocieplenia” w temperaturze kuchennej – najkorzystniejsza dla dobrego trawienia jest temperatura bliska tej, jaką mamy w jamie ustnej i w dalszej części przewodu pokarmowego.
  • Cały dzień tylko „na kanapkach” nie jest dobrym rozwiązaniem. Organizm potrzebuje przynajmniej jednego ciepłego posiłku w ciągu dnia – stosuj ciepłe kolacje (zupy, kasza, gulasz, leczo) z zestawem świeżych surówek i kiszonek.
  • Nie zastępuj posiłku słodyczami lub ciastami (drożdżówki, pączki, batony itp.). Jedzenie zbyt dużych ilości słodyczy powoduje, że nadmiar glukozy przedostaje się do krwi, grozi to cukrzycą typu 2. Słodycze są pokarmem dla grzybic jelit, np. dla Candidy albicans.
  • Podczas posiłku dokładnie gryź i żuj pokarm – dobrze rozdrobniony pokarm połączony ze śliną gwarantuje lepsze trawienie, bez wzdęć i wypchanego brzucha. Ślina jest naszym płynem ustrojowym – ułatwia trawienie i wchłanianie pokarmów.
  • Zrezygnuj z żucia gumy – zwłaszcza między posiłkami albo zamiast jedzenia. Żucie gumy i wydzielanie nadmiernej ilości śliny jest fałszywym alarmem dla żołądka, trzustki, wątroby i jelit – układ pokarmowy zostaje pobudzony do trawienia, a my nie dajemy mu pokarmu. Guma nie zastąpi jedzenia, a może spowodować choroby śluzówki.

 

Co jeszcze wymaga zmiany? Sprawdź, czytając „Modę na Zdrowie”. Polecamy artykuł Jolanty Łuczkowskiej.

Udostępnij

Autor Porady

Moda na Zdrowie
Moda na Zdrowie

"Moda na Zdrowie" to miesięcznik, który propaguje zdrowy styl życia. Jego redaktorzy od 2003 roku piszą o zdrowiu, dietetyce, urodzie, ekologii, kuchni oraz sporcie. Znajdziecie go co miesiąc w najlepszych aptekach.

Inne porady

Nikt jeszcze nie dodał komentarza

Zostaw komentarz