jak dobrać buty do biegania

Nie wiesz, jak dobrać buty do biegania? Mamy dla Ciebie radę!

Jeśli na co dzień trenujesz, na pewno zdajesz sobie sprawę z tego, że niełatwo jest dobrać odpowiednie buty do biegania. Na rynku istnieje wiele ich rodzajów i niektórzy często gubią się w wybieraniu.

Jak dobrać buty do biegania? Postaw zdrowie na pierwszym miejscu

Buty do biegania powinny chronić twoje stopy przed problemami zdrowotnymi.  Przeciętny but biegowy składa się z co najmniej kilkunastu części, z których każda w określony sposób podtrzymuje albo zabezpiecza kości i stawy. Co zrobić, aby wybrać najlepsze dla siebie buty do biegania?

Jak dobrać buty do biegania? Zrób test wodny!

Ma on na celu określić profil Twojej stopy i polega na zanurzeniu jej w wodzie robiąc mokry odcisk na podłożu. Pozwoli to określisz, czy powinieneś zaopatrzyć się w specjalne obuwie do biegania, zakupić wkładki, czy może odpowiednie dla Ciebie będą standardowe buty. Określ biomechanikę stopy. Obejrzyj swoje stare buty – Mogą one ujawnić informacje o mechanice twojego biegu, zbalansowaniu ciała i typie stopy. Zbadaj ustawienie pięty – postaw lewy but obok prawego na płaskiej powierzchni i sprawdź, czy tyły stoją prosto. Zbadaj także dokładnie podeszwę wewnętrzną, szukając zmarszczek oraz różnic między lewym a prawym butem. Jeśli jedna podeszwa jest bardziej zbita niż druga lub jest zużyta pod piętą, może to oznaczać, że jedną stopą bardziej lądujesz na pięcie niż drugą. Wytarty paluchzaznaczone starcie podeszwy w obrębie dużego palca jest charakterystyczne dla biegaczy, którzy nadpronują bądź też zbyt mocno skręcają stopę w trakcie lądowania.

Dobierz odpowiedni dla siebie rozmiar buta biegowego

Kwestia tego, jak dobrać buty do biegania jest z pewnością istotne. Muszą być one o jeden rozmiar większe niż te, w których chodzimy na co dzień. Wynika to z faktu, iż  stopa mocniej się porusza w czasie biegu. Do wyboru odpowiedniego obuwia stosuje się też zasadę kciuka – wolna przestrzeń między dużym paluchem, a końce buta powinna być mniej więcej szerokości Twojego kciuka. w tak dobranych butach możesz śmiało odbywać treningi biegowe. A więc, do dzieła!

Udostępnij
Tagi
/

Autor Porady

Porada Dnia
Porada Dnia

Inne porady

Nikt jeszcze nie dodał komentarza

Zostaw komentarz