Jak uratować tonącego

Pierwsza pomoc dla tonącego – dowiedz się, jak uratować życie nad wodą!

Wielu z nas wakacje spędza nad wodą – na piaszczystych plażach lub przy jeziorach. Niezależnie od głębokości zbiornika istnieje ryzyko wypadku. Co robić, gdy będziemy świadkami utonięcia, a w pobliżu nie ma ratownika? Jak uratować tonącego? Oto porada!

Jak uratować tonącego

Jak uratować tonącego?

 

  • Wyciągnij tonącego na brzeg i ułóż w pozycji leżącej.
  • Ze względu na ryzyko uszkodzenia kręgosłupa postaraj się  ustabilizować ofiarę.
  • Oczyść jamę ustną tonącego z wody i innych ciał obcych. Pamiętaj – nie wolno odginać głowy poszkodowanego na bok i uciskać jego brzucha, bo to spowoduje przelanie się treści żołądkowej do płuc. Nie wolno też usuwać wody z płuc ofiary.
  • Sprawdź, czy tonący jest przytomny i czy zachowane zostały u niego podstawowe czynności życiowe, reakcje na bodźce, tętno, oddech.
  • Jeśli nie oddycha, a ty znasz zasady resuscytacji, zacznij sztuczne oddychanie.
  • Jeśli z kolei zauważysz u ofiary brak tętna, powinnaś rozpocząć masaż serca.  Ale tylko kod warunkiem, że przeszłaś kurs pierwszej pomocy!
  • Nawet jeśli masz wrażenie, że u ofiary wystąpiły objawy śmierci, nie przestawaj jej ratować. To może być po prostu hipotermia, czyli obniżenie temperatury ciała.

 

 

Najczęstszymi przyczynami utonięcia są: brak umiejętności pływania, skrajne wyczerpanie, omdlenie, atak serca, napad padaczkowy czy nawet kąpiel w zimnej wodzie (szok termiczny).

Udostępnij

Autor Porady

Moda na Zdrowie

"Moda na Zdrowie" to miesięcznik, który propaguje zdrowy styl życia. Jego redaktorzy od 2003 roku piszą o zdrowiu, dietetyce, urodzie, ekologii, kuchni oraz sporcie. Znajdziecie go co miesiąc w najlepszych aptekach.

Inne porady

Nikt jeszcze nie dodał komentarza

Zostaw komentarz