Jak przygotować się do egzotycznej podróży

Planujesz urlop? Przeczytaj, jak przygotować się do egzotycznej podróży

Podstawą bezpieczeństwa w krajach tropikalnych i rejonach o złych warunkach sanitarnych jest zasada: lepiej zapobiegać niż leczyć. Ryzyko zagrożeń zdrowotnych jest różne i zależy od wielu czynników. Istotne jest, dokąd, kiedy i na jak długo jedziemy, czy wyjeżdżamy na pobyt zorganizowany czy indywidualnie, gdzie się zatrzymamy – w ekskluzywnym hotelu, pokoju gościnnym czy w tropikalnym bungalowie.  Jak przygotować się do egzotycznej podróży? Oto porada:

 

Jak przygotować się do egzotycznej podróży?

 

  • Dwa miesiące przed wyjazdem należy udać się do lekarza medycyny podróży. W Polsce działa ok. 230 gabinetów medycyny podróży. Ich pracownicy pomagają dobrać i wykonać szczepienia ochronne. Ustalają optymalną dawkę leków przeciwmalarycznych (jeśli jedziemy do kraju, gdzie występuje malaria) oraz zapoznają  z zasadami higieny tropikalnej.
  • Uwaga – wizyta jest szczególnie ważna dla osób chorujących na nadciśnienie tętnicze, cukrzycę, schorzenia nerek, przewodu pokarmowego oraz osób w podeszłym wieku, dzieci, kobiet w ciąży.
  • Szczepienia ochronne to najbardziej skuteczny sposób zapobiegania chorobom zakaźnym w podróży. Obecnie jedynym wymaganym przez Międzynarodowe Przepisy Zdrowotne jest szczepienie przeciwko żółtej febrze. To zagrażająca życiu choroba wirusowa (20 proc. śmiertelności) przenoszona przez komary. Jest ono obowiązkowe dla osób wyjeżdżających do niektórych tropikalnych krajów Afryki i Ameryki Południowe.

 

Przebywając w rejonach tropikalnych lub w krajach rozwijających się, stosuj zasady profilaktyki, aby uchronić się przed zarażeniami (pasożyty) i zakażeniami (wirusy, bakterie).

Udostępnij

Autor Porady

Moda na Zdrowie

"Moda na Zdrowie" to miesięcznik, który propaguje zdrowy styl życia. Jego redaktorzy od 2003 roku piszą o zdrowiu, dietetyce, urodzie, ekologii, kuchni oraz sporcie. Znajdziecie go co miesiąc w najlepszych aptekach.

Inne porady

Nikt jeszcze nie dodał komentarza

Zostaw komentarz