Zaprzyjaźnij się z kodeksem dobrych manier

Porady – savoir vivre w pigułce

Savoir vivre to kodeks dobrych manier. Dotyczy wielu dziedzin codziennego życia – od reguł zachowania przy stole, przez zwyczaje obowiązujące w biznesie, kończąc na zasadach poprawnego pisania e-maili. Przez postęp cywilizacji i zmianę stylu życia ludzi savoir vivre jest ciągle udoskonalany. Warto znać jego podstawowe zasady w każdej codziennej sytuacji. Dzięki temu zmniejszymy prawdopodobieństwo popełnienia gafy na luźnych spotkaniach towarzyskich czy bardzo ważnych biznesowych. Oto porady z różnych dziedzin, z których możesz korzystać każdego dnia.

Porady – organizujesz przyjęcie? Pamiętaj o zaproszeniach!

Urodziny, imieniny, rocznica ślubu – niezależnie od okazji zaproszenia na przyjęcie powinnaś rozdać minimum tydzień przez planowaną datą! Okażesz tym szacunek zapraszanym osobom.

Porady – nosek pudruj tylko w toalecie!

Poprawianie makijażu w miejscach publicznych i w towarzystwie jest bardzo nieeleganckie. Peszy to Twoje otoczenie. Owszem, w tramwaju możesz pomalować usta pomadką, ale podkład lepiej nałożyć w łazience.

Porady – niech nikt nie wie, że żujesz gumę

Mlaskanie, balony, szeroko otwarte usta – cały autobus albo biuro nie musi wiedzieć, że żujesz gumę. To nieprzyjemne zarówno dla oczu, jak i uszu. Żuj ją dyskretnie, zwłaszcza, gdy jesteś w towarzystwie.

Porady – na odpowiedź na e-mail masz czterdzieści osiem godzin

Brak odpowiedzi na list elektroniczny dłużej niż dwa dni może świadczyć o nieznajomości zasad savoir vivre w Internecie i kontaktach międzyludzkich. Najlepiej sprawdzać pocztę dwa razy dziennie i spróbować odpowiedzieć przynajmniej na część wiadomości. Nie masz czasu na dłuższą konwersację z nadawcą? Grzecznie przeproś, informując, że jesteś zajęta.

Porady – zjadłaś? Zasygnalizuj to nożem i widelcem!

To porada istotna dla osób często bywających w restauracjach, na oficjalnych balach i bankietach. Gdy skończysz posiłek, powinnaś ułożyć sztućce na godzinę czwartą. Tarczą zegara będzie oczywiście Twój talerz. Kelner będzie wiedział, że może już zabrać Twój talerz.

Porady – ustaw stonowany dzwonek

Niejeden dzwonek komórki potrafi wyrwać ze snu największego śpiocha lub przestraszyć osobę w bliskim otoczeniu. Szanuj więc uszy swoje i innych. Wycisz komórkę lub ustaw jej dzwonek na stonowany i niezbyt głośny.

Udostępnij

Autor Porady

admin

Inne porady

Nikt jeszcze nie dodał komentarza

Zostaw komentarz