Porady zdrowie – czym jest grzybica stóp?

Grzybica stóp, inaczej zwana „stopą atlety”, dotyka coraz więcej osób. Jeszcze niedawno uważano, że ta choroba dotyka tylko sportowców. Nic bardziej mylnego! Może „dopaść” także ludzi, którzy niesystematycznie dbają o higienę stóp. Grzybica to infekcja naskórka wywołana grzybami chorobotwórczymi. Wyróżnia się trzy rodzaje grzybicy stóp. Najpopularniejszą jest międzypalcowa i dotyka najczęściej sportowców. Objawia się zaczerwienieniem palców i popękaną skórą. Kolejnym rodzajem grzybicy jest potnicowa. Charakteryzuje się występowaniem drobnych i licznych pęcherzyków na podeszwach stóp. Rzadziej spotykanym typem jest grzybica złuszczająca. Jej symptomem jest zrogowacenie i złuszczanie się naskórka całej stopy.

Porady zdrowie – gdzie szukać pomocy, chorując na grzybicę?

Leczeniem grzybicy zajmują się dermatolodzy. Widząc pierwsze objawy, powinniśmy się jak najszybciej udać do lekarza. Medycy najczęściej przepisują odpowiednie preparaty farmakologiczne. Istnieją także sprawdzone naturalne metody walki z tą chorobą, które wspomagają leczenie zaordynowane przez specjalistę. Oto nasze porady!

Porady zdrowie – domowe sposoby walki z grzybicą stóp

Peeling ze skrobi kukurydzianej to jeden z naturalnych i sprawdzonych domowych sposobów na walkę z grzybicą stóp. Zawarta w mące kukurydzianej skrobia pochłania wilgoć. Może zatem skutecznie redukować objawy grzybicy. Jeśli poddasz skrobię kukurydzianą procesowi opiekania, zadziała efektywniej! Skrobię można wsypać do skarpetek, aby pochłaniała wilgoć i przykry zapach, będące objawami grzybicy. Pamiętaj, by po ściągnięciu skarpetek, dokładnie spłukać stopy wodą.

Porady zdrowie – przepis na peeling ze skrobi kukurydzianej

Składniki:
– 1/2 szklanki mąki kukurydzianej;
– ciepła woda;
– mydło;
– czysty ręcznik;
– piekarnik.

Rozgrzej piekarnik do 200 stopni Celsjusza. Następnie wsyp mąkę na talerz, wstaw do piekarnika i zapiekaj przez kilka minut, aż przybierze brązowy kolor. Wetrzyj mąkę w stopy i pozostaw na skórze do 10 minut. Następnie wytrzyj stopy czystym ręcznikiem. Po zabiegu umyj ręce ciepłą wodą i mydłem. Jeśli nie masz pod ręką piekarnika, możesz wykorzystać płytę kuchenną lub palnik. Na patelni podgrzewaj mąkę, stale mieszając oraz kontroluj, aby się nie przypaliła.

Udostępnij

Autor Porady

admin

Inne porady

Nikt jeszcze nie dodał komentarza

Zostaw komentarz