Każda porada jest dobra

Porady

Porady – czy warto ich słuchać?

Każdy jest skory dawać porady innym, ale czy byłoby rozsądnym wierzyć we wszystko co nam mówią? Zdecydowanie nie, gdyż ludzie w większości przypadków nie troszczą się o dobrobyt innych – chyba że im za to zapłacimy. „W większości przypadków” nie znaczy jednak zawsze i czasem możemy otrzymać poradę całkowicie bezinteresownie.

Skąd mam wiedzieć, które porady są warte mojej uwagi?

By wiedzieć, czy dana porada jest dla nas cenna, przede wszystkim należy zorientować się jakimi pobudkami kieruje się doradca. Bardzo często ludzie doradzają nam by coś zrobić, ponieważ dana rzecz sprawi im dobrze, nie koniecznie nam. Na przykład, jeżeli kolega z pracy namawia nas do zmienienia obecnej pracy, może chce pozbyć nas się z firmy, bo dzięki temu dostanie awans, którego teraz ty się spodziewasz.

Porady – nigdy bezinteresowne

Tak naprawdę w życiu nie ma nic za darmo. Nawet gdy nasz doradca nie oczekuję w zamian pieniędzy, poparcia w jakieś sprawie, pożyczenia twojego samochodu, itp. Osoba ta może oczekiwać, ze najnormalniej w świecie będziemy ją lubić. A jak sami wiemy, rzeczy jak miłość, przyjaźń są czymś nieprzeliczalnym na złotówki, zatem czymś bardzo wartościowym. Tak więc może się okazać, że ten co nie oczekuję „niczego”, tak naprawdę oczekuję najwięcej.

Czy można uzależnić się od porad?

Porady, które pomagają nam podejmować słuszne decyzje w naszym życiu, są bardzo cenne i warto z nich korzystać. Niestety, jeżeli polegamy za bardzo na zdaniu innych niż na swoim własnym, wtedy zaczyna być nie dobrze, ponieważ życie polega na podejmowaniu decyzji i ważne jest by te decyzje były nasze jeśli chcemy przeżyć własne życie, a nie czyjeś za kogoś. Także, stajemy się mało samodzielni, gdy polegamy na opinii innych, przez co jesteśmy bardziej narażeni na nie powodzenie w życiu jeśli zabraknie doradców wokół nas w danym momencie w życiu. Wniosek z tego taki, że powinniśmy brać pod uwagę co mówią inni, lecz ostateczna decyzja winna należeć do nas.

Udostępnij

Autor Porady

admin

Inne porady

Nikt jeszcze nie dodał komentarza

Zostaw komentarz