Jak radzić sobie z potem

Pozbądź się kłopotu z potem! Oto porady!

Wiele z nas ma kłopot z potem. Kropelki pojawiają się na twarzy, a wilgoci pod pachą lub na stopach towarzyszy nieprzyjemny zapach. Lato to czas, gdy pocimy się najwięcej. Jak się na to przygotować? O czym pamiętać? Oto porada:

Jak radzić sobie z potem

Jak radzić sobie z potem?

 

  • Kup dezodorant lub antyperspirant! Zanim zdecydujesz się na zakup któregoś z preparatów, przeanalizuj swoje potrzeby. Dezodorant ma maskować lub neutralizować nieprzyjemny zapach potu powstający jako skutek kontaktu bakterii z powierzchnią skóry. Polecany jest osobom, które nie mają problemu z nadmierną potliwością i chcą się czuć świeżo przez cały dzień. Antyperspiranty mają inne zadanie. Związki glinu lub cyrkonu zawarte w tzw. blokerach potu polecane są osobom zmagającym się z nadpotliwością. Stosowany najczęściej związek glinu to hydroksychlorek. Po aplikacji preparatu rozpuszczona w pocie sól dyfunduje do przewodu potowego, gdzie powstały wodorotlenek glinu blokuje uwalnianie wydzieliny na powierzchnię skóry.
  • Unikanie spożycia pikantnych potraw, alkoholu, ograniczenie kawy może złagodzić pocenie się.
  • Bloker potu to za mało? Jontoforeza to proces, w którym za pomocą wody i prądu przez skórę rąk i stóp przepuszcza się jony ograniczające proces pocenia się.
  • Nie przegrzewaj organizmu, którego bunt możesz zaobserwować w postaci potówek. Wybieraj luźniejsze ubrania wykonane z naturalnych włókien.

 

Pamiętaj – pocenia nigdy nie wyeliminujesz w stu procentach! Pot pomaga regulować temperaturę ciała. Podczas wydzielania potu uwalnia się ciepło poprzez odparowanie wody z powierzchni skóry. Brak zdolności organizmu do usuwania nadmiaru ciepła może doprowadzić do hipertermii.

Udostępnij
Tagi
/ / /

Autor Porady

Moda na Zdrowie

"Moda na Zdrowie" to miesięcznik, który propaguje zdrowy styl życia. Jego redaktorzy od 2003 roku piszą o zdrowiu, dietetyce, urodzie, ekologii, kuchni oraz sporcie. Znajdziecie go co miesiąc w najlepszych aptekach.

Inne porady

Nikt jeszcze nie dodał komentarza

Zostaw komentarz