Przezorny zawsze ubezpieczony, czyli jak chronić się przed kleszczami?

W związku z piękną pogodą, która gości już od kilku miesięcy w naszym kraju, chcemy wykorzystywać promienie słoneczne i bardzo dużo czasu spędzamy na zewnątrz. Musimy jednak wiedzieć, że wypoczywając na świeżym powietrzu, jesteśmy narażeni na atak kleszczy, a co za tym idzie, chorób, które one przenoszą. Jak się przed tym bronić/ Czy istnieje skuteczny sposób na zabezpieczenie przed kleszczami? Zapraszamy do lektury!

Jak chronić się przed kleszczami?

Należy przypomnieć, że kleszcze są aktywne w dwóch porach w roku: późną wiosną, latem, zazwyczaj do sierpnia włącznie, oraz na jesień. Trzeba wiedzieć, że kleszcze przenoszą drobnoustroje chorobotwórcze przez ślinę, którą wprowadzają do ludzkiej krwi. Podstawową zasadą obrony przed złapaniem kleszcza jest chronienie naszego ciała, kiedy przebywamy na terenach zalesionych lub trawiastych. Długie spodnie, koszulki z długim rękawem, czapka, to podstawowy zestaw dla osób wybierających się chociażby na piknik. Trzeba zwrócić uwagę na kolor ubrania – jasne ubranie sprawi, że dużo szybciej zobaczymy kleszcza.

Nie wiesz, jak chronić się przed kleszczami? Zaopatrz się w środki odstraszające!

Jeśli boimy się złapania kleszcza, możemy zaopatrzyć się w preparat do odstraszania niepożądanych organizmów. Zazwyczaj preparat rozpyla się na ubranie i odsłonięte ciało. Kiedy wrócimy do domu, trzeba dokładnie obejrzeć ciało. Szczególną uwagę należy zwrócić na pachy, skórę za uszami i pachwiny, gdyż to w tych miejscach najczęściej przyczepiają się kleszcze. Poza tym polecane są zioła, chociażby czystek, które wydzielają intensywne zapachy i odstraszają owady. Czystek sprawia, że hamowane zostaje namnażanie się bakterii przez które choruje się na boreliozę.

Jak chronić się przed kleszczami i dlaczego są one tak groźne?

Kiedy kleszcz wbija się w ciało, wprowadza w nie wydzielinę, zawierającą substancję znieczulającą. Kiedy jest niezauważony, może żerować na ludzkim ciele nawet do tygodnia. Musimy uważnie obserwować swoje ciało, ponieważ większość kleszczy jest nosicielami groźnych zarazków, przez które człowiek może zachorować na boreliozę lub zapalenie mózgu. Wirusy są przenoszone przez kleszcza do naszej krwi w momencie wkłucia się kleszcza. Jednym z rozwiązań jest zaszczepienie się przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu.

Udostępnij

Autor Porady

Porada Dnia

Inne porady

Nikt jeszcze nie dodał komentarza

Zostaw komentarz