Spójrz mi w oczy

Już pod koniec zimy wzmagają się reakcje uczuleniowe. Czy alergia może wpływać na pogorszenie widzenia?

Alergiczne zapalenie spojówek może mieć charakter ostry, całoroczny lub sezonowy – w zależności od rodzaju substancji uczulających. Ostre pojawia się nagle, po kontakcie np. z sierścią kota, i ustępuje szybko (24–48 godz.). Postać całoroczną wywołują alergeny domowe, m.in. roztocza kurzu domowego, sierść zwierząt (a w zasadzie znajdujące się na niej złuszczony naskórek, mocz, resztki śliny). Sezonowa występuje od kwietnia do czerwca i jest związana z pyleniem drzew i traw oraz w okresie późnego lata, gdy pylą chwasty. Te typy alergii powodują dyskomfort, ale nie pogarszają widzenia. Ciężka postać to zapalenie atopowe spojówek. W tym przypadku może dojść do uszkodzenia rogówki, co powoduje ból i obniżenie ostrości wzroku. Zazwyczaj związane jest z uogólnioną atopią (atopowe zapalenie skóry, zapalenie śluzówek nosa).

Zadbaj z nami o swoje oczy. Szerzej na na ten temat w najnowszym numerze „Mody na Zdrowie”. Zapraszamy także do prenumeraty: http://modanazdrowie.pl/prenumerata/. Znajdźcie nas na Facebooku: https://www.facebook.com/pg/Moda.na.Zdrowie/posts/

Udostępnij

Autor Porady

Moda na Zdrowie
Moda na Zdrowie

"Moda na Zdrowie" to miesięcznik, który propaguje zdrowy styl życia. Jego redaktorzy od 2003 roku piszą o zdrowiu, dietetyce, urodzie, ekologii, kuchni oraz sporcie. Znajdziecie go co miesiąc w najlepszych aptekach.

Inne porady

Nikt jeszcze nie dodał komentarza

Zostaw komentarz