Jakich objawów nie wolno lekceważyć

Sprawdź, kiedy bezzwłocznie musisz się zgłosić do lekarza!

Wielu trudnych terapii albo znacznego pogorszenia stanu zdrowia dałoby się uniknąć, gdyby chory w porę trafił do specjalisty. Oto porada:

Jakich objawów nie wolno lekceważyć

Jakich objawów nie wolno lekceważyć?

 

  • Powstania wyczuwalnej palcami zmiany podskórnej – to zawsze powinno skłonić do wizyty u lekarza. Pamiętaj – nie każde zgrubienie musi być groźne. Ważne są działania profilaktyczne, regularne wykonywanie badań kontrolnych i samobadanie całego ciała: piersi, ale także jamy brzucha (zmiany w obrębie narządów wewnętrznych i rodnych) czy szyi, węzłów chłonnych i wola (tarczyca).
  • Nagłego chudnięcia. Samoistny spadek wagi, bez stosowania specjalnej diety, może być sygnałem chorobowym. Jeśli dodatkowo pojawiają się bóle brzucha, naprzemienne biegunki i zaparcia, utrata kilogramów może świadczyć o różnych chorobach przewodu pokarmowego, na przykład nowotworowych. Gdy chudnięciu towarzyszy ciągłe zdenerwowanie i drżenie rąk, może być sygnałem nadczynności tarczycy. Z kolei brak apetytu plus apatia i kłopoty ze snem mogą świadczyć o stanach depresyjnych. Każdy z wymienionych przypadków wymaga konsultacji lekarskiej.
  • Obrzęków. Pojawiają się, gdy w organizmie gromadzi się zbyt dużo płynów. Ich przyczyną może być siedzący tryb życia, picie zbyt dużej ilości kawy, mocnej herbaty i czerwonego wina albo reakcja na niektóre leki. Szczególnie niepokoić powinny powtarzające się puchnięcie nóg czy obecność tzw. worków pod oczami. Obrzęk nóg połączony z bólem łydek może świadczyć o kłopotach z krążeniem i rozwoju stanu zapalnego żył. Obrzęki stawów kolanowych i łokciowych często towarzyszą chorobom reumatycznym i zwyrodnieniowym. Opuchlizna powiek i pod oczami może być wynikiem zmęczenia, ale także sygnalizować problemy z nerkami czy nadczynnością i niedoczynnością tarczycy. Zwłaszcza worki pod oczami często wskazują na choroby nerek.

 

Pełna lista objawów wymagających konsultacji lekarskiej znajduje się w kwietniowym numerze „Mody na Zdrowie”.

Udostępnij

Autor Porady

Moda na Zdrowie
Moda na Zdrowie

"Moda na Zdrowie" to miesięcznik, który propaguje zdrowy styl życia. Jego redaktorzy od 2003 roku piszą o zdrowiu, dietetyce, urodzie, ekologii, kuchni oraz sporcie. Znajdziecie go co miesiąc w najlepszych aptekach.

Inne porady

Nikt jeszcze nie dodał komentarza

Zostaw komentarz