Jak poradzić sobie z chorobą bliskiej osoby

Twój Bliski ciężko choruje? Mamy dla Ciebie kilka wskazówek!

Kiedy w rodzinie pojawia się długa, przewlekła, ciężka choroba, wraz z nią przychodzą trudne emocje – niepokój, smutek, lęk. Zmienia się życie nie tylko chorego, ale i jego bliskich, którzy próbują okazać mu wsparcie, angażują się w leczenie i codzienną opiekę. O czym powinni pamiętać najbliżsi chorującego? Oto porada:

Jak poradzić sobie z chorobą bliskiej osoby

Jak poradzić sobie z chorobą bliskiej osoby?

 

  • Na początku najważniejsze jest uzyskanie jak najwięcej informacji o chorobie, o metodach jej leczenia, szpitalach, gdzie jest leczona z najlepszymi efektami, poznać rokowania jej dotyczące.
  • Nie bój się szukać emocjonalnego wsparcia. Odreaguj strach, smutek, żal i gniew. Dzięki temu spokojniej i efektywniej poradzisz sobie podczas choroby. Dużą ulgę przyniesie z pozoru zwykła rozmowa o przytłaczających Cię emocjach.
  • Pamiętaj o odpoczynku i regularnym jedzeniu.
  • Jeśli czujesz, że jest Ci to potrzebne, korzystaj z pomocy różnych fundacji, uczęszczaj na spotkania grup wsparcia.
  • Prośba o pomoc to nie wstyd. Podziel się obowiązkami przy chorym z rodzeństwem lub dziećmi. Nie bierz wszystkiego na swoje barki. Poszukaj w rodzinie, wśród przyjaciół swoich i chorego osób, które możesz starać się zaangażować w pomoc, żeby zastępowali Cię przy łóżku chorego.
  • Nie trać kontaktu z przyjaciółmi, staraj się znaleźć czas na swoje pasje. Nic też się nie stanie, jeśli dla wzmocnienia się wyjedziesz na kilka dni i powierzysz opiekę nad bliskim chorym komuś zaufanemu.

 

Więcej porad dla osób opiekujących się ciężko chorymi znajdziesz w artykule Katarzyny Szczerbowskiej w nowej „Modzie na Zdrowie”. Zachęcamy do lektury!

Udostępnij

Autor Porady

Moda na Zdrowie
Moda na Zdrowie

"Moda na Zdrowie" to miesięcznik, który propaguje zdrowy styl życia. Jego redaktorzy od 2003 roku piszą o zdrowiu, dietetyce, urodzie, ekologii, kuchni oraz sporcie. Znajdziecie go co miesiąc w najlepszych aptekach.

Inne porady

Nikt jeszcze nie dodał komentarza

Zostaw komentarz