sport

Wybierz sport, który sprawi Ci przyjemność!

Sport ma służyć nie tylko zdrowiu i poprawieniu kondycji, ale i sprawiać przyjemność. Jaką aktywność fizyczną wybrać, by stała się źródłem radości? Od czego zacząć przygodę ze sportem? Oto porada:

sport

Jaki sport dostarcza najwięcej przyjemności?

 

  • Nordic walking. Marsz z kijami ma wiele zalet: jest dobrym wstępem do jakiejkolwiek aktywności, możemy go uprawiać nawet przy słabej kondycji, angażuje te same mięśnie, co podczas zwykłego marszu, z tą różnicą, że stawy są mniej obciążone. Tylko uwaga: kije nie służą do podpierania się – nie są bowiem ani laską, ani kijami trekingowymi – a do odpychania! Kija nie wbijamy także zbyt daleko przed sobą, na wyciągniętej ręce, a tuż za stopą, po zewnętrznej jej stronie, pod kątem ok. 60 stopni.
  • Pływanie. W pływaniu rekreacyjnym ważna jest technika, systematyczność i pokonywanie odpowiednio dużych odległości. Podczas pływania pracują niemal wszystkie mięśnie, więc ta forma aktywności polecana jest w czasie odchudzania, modeluje sylwetkę, poza tym relaksuje i odpręża. Pływanie nie ma wielu przeciwwskazań. O ile nie cierpimy na infekcję górnych dróg oddechowych, ciężkie choroby serca, nie mamy choroby dermatologicznej w zaostrzonym stadium – pływać możemy zawsze. Pamiętajmy jedynie, że pływanie żabką nie jest dobre dla kręgosłupa w odcinku szyjnym (ponieważ płynąc, podnosimy wysoko głowę i w nienaturalny sposób wyginamy szyję, co prowadzi do napięcia mięśni, a w efekcie może być przyczyną bólów karku) oraz dla jego odcinka lędźwiowego, ponieważ odchylamy się silnie i powodujemy pogłębienie się naturalnej lędźwiowej krzywizny.
  • Jazda na rowerze. Tak jak pływanie, to jeden z tych rodzajów aktywności, który może być polecany niemalże każdemu. Przeciwwskazaniami są: poważne choroby układu krążenia, niektóre choroby stawów. Przy ostrych objawach, takich jak kłucie w sercu, bóle kolan, opuchlizna – warto przed sezonem rowerowym skonsultować się z lekarzem.

 

Każdy dzień jest dobry na to, by rozpocząć regularną i przyjemną aktywność fizyczną. Zacznij już dziś! Sport to zdrowie, sport to radość!

Udostępnij

Autor Porady

Moda na Zdrowie
Moda na Zdrowie

"Moda na Zdrowie" to miesięcznik, który propaguje zdrowy styl życia. Jego redaktorzy od 2003 roku piszą o zdrowiu, dietetyce, urodzie, ekologii, kuchni oraz sporcie. Znajdziecie go co miesiąc w najlepszych aptekach.

Inne porady

Nikt jeszcze nie dodał komentarza

Zostaw komentarz