zapalenie wątroby typu C

Zapalenie wątroby typu C – poznaj cztery fazy tej choroby!

Wątroba „ma słabą odporność” – jest narażona na wady wrodzone, uszkodzenia, infekcje. Te ostatnie najczęściej wywołuje wirus. Za najgroźniejszy uważa się HCV, który jest odpowiedzialny za wirusowe zapalenie wątroby typu C. Dzieli się je na cztery fazy. Jakie? Oto porada:

 

Jakie fazy ma zapalenie wątroby typu C?

 

  • Pierwsza faza to infekcja. Może  trwać od 5 do nawet 30 lat przy braku jakichkolwiek oznak zapalenia lub z oznakami charakterystycznymi np. dla grypy. To właśnie wówczas wirus dostaje się do komórek wątrobowych i zaczyna się w nich namnażać.
  • Podczas drugiej fazy wywiązuje się stan zapalny, który prowadzi do nieznacznego uszkodzenia wątroby. Mimo to organ nadal działa ona prawidłowo, a my nie uskarżamy się na żadne dolegliwości.
  • Trzecia to faza postępującego zwłóknienia wątroby.
  • Czwarta zaś to faza marskości, czyli stwardnienia wątroby na skutek przerastania tkanką łączną, całkowitego zniszczenia jej struktury i upośledzenia jej funkcji.

 

To właśnie dopiero w dwóch ostatnich fazach zainfekowany HCV organizm wysyła najwyraźniejsze sygnały alarmowe. 

Więcej porad dotyczących pierwszych objawów znajdziesz w nowym numerze “Mody na Zdrowie” – www.modanazdrowie.pl 

Udostępnij

Autor Porady

Moda na Zdrowie
Moda na Zdrowie

"Moda na Zdrowie" to miesięcznik, który propaguje zdrowy styl życia. Jego redaktorzy od 2003 roku piszą o zdrowiu, dietetyce, urodzie, ekologii, kuchni oraz sporcie. Znajdziecie go co miesiąc w najlepszych aptekach.

Inne porady

Nikt jeszcze nie dodał komentarza

Zostaw komentarz