pleśń

Źle się czujesz? Sprawdź, czy nie masz w domu pleśni!

Pleśń w mieszkaniu to nie tylko zacieki, plamy na ścianach i nieprzyjemny zapach. To także mikotoksyny, czyli szkodliwe dla zdrowia substancje wytwarzane przez grzyby. Jakie objawy powinny Cię zaniepokoić i skłonić do wizyty u lekarza i odkażenia mieszkania? Oto porada:

 

Jakie objawy chorób mogą świadczyć o obecności pleśni w domu?

 

  • Grzyby domowe bardzo często odpowiedzialne są za alergie (wziewne i skórne) i astmę. U dzieci mogą wywołać podrażnienia skóry, oczu, zapalenia stawów, u kobiet w ciąży negatywnie wpływać na rozwój płodu. Wyjątkowo szkodliwe są dla osób z obniżoną odpornością.
  • Osoby mieszkające w domach zagrzybionych skarżą się na: bóle mięśni, stawów, zapalenia zatok, katar, drętwienie rąk i nóg, problemy z oddychaniem, ogólne zmęczenie organizmu, czasem rozdrażnienie, niepokój, a nawet depresję.
  • Mikotoksyny wpływają na obniżenie koncentracji, bezsenność, regularne bóle głowy.
  • Niektóre rodzaje grzybów wyrzucają z siebie hepatotoksyny (uszkadzają wątrobę), nefrotoksyny (szkodliwy wpływ na nerki) i substancje kancerogenne (wywołujące raka)!
  • Ciepło i wilgoć to raj dla grzybów, ale i maleńkich pajęczaków zwanych roztoczami, żyjących w naszych mieszkaniach (dywany, pościel, poduszki). Na ich odchody, a konkretnie na zawartą w nich guaninę, uczulonych jest w Polsce prawdopodobnie kilka milionów osób. W okresie jesienno-zimowym i wiosną to one właśnie odpowiedzialne są w dużej mierze za męczący suchy kaszel, duszności, katar, świąd w nosie, zapalenie spojówek, wypryski na skórze. Z czasem może pojawić się astma oskrzelowa.

 

Oczywiście wpływ na zdrowie uzależniony jest od czasu, w jakim przebywamy w towarzystwie owych substancji oraz od ich stężenia w pomieszczeniu.

Udostępnij

Autor Porady

Moda na Zdrowie

"Moda na Zdrowie" to miesięcznik, który propaguje zdrowy styl życia. Jego redaktorzy od 2003 roku piszą o zdrowiu, dietetyce, urodzie, ekologii, kuchni oraz sporcie. Znajdziecie go co miesiąc w najlepszych aptekach.

Inne porady

Nikt jeszcze nie dodał komentarza

Zostaw komentarz